Γ΄ Κατηγορία: Συνεχίζουν με νίκες οι πρωτοπόροι-Oι γκολτζήδες της 7ης αγωνιστικής

Συναρπαστική μπορεί να χαρακτηριστεί η 7η αγωνιστική, αφού συνολικά είχαμε 25 γκολ. Η αήττητη και πρωτοπόρος Δόξα Νιφορεΐκων απέδρασε με το μεγάλο διπλό από την δύσκολη έδρα του Αχιλλέα Καμαρών με σκορ 3-1.

Οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Άγγελου Κικίνα, αφού προηγήθηκαν στο 32΄με πέναλτι του Τριανταφυλλόπουλου. Η Δόξα Νιφορείκων ισοφάρισε εννέα λεπτά αργότερα με τον Κώστα ενώ στο 51΄με πέναλτι του Τούντα έγινε η ολική ανατροπή το «τρίποντο» κλείδωσε στο 85΄ο Παναγόπουλος για το τελικό 1-3.

Στην 2η θέση βρίσκεται η Άβυθος 2017 που είχε εύκολο μεσημέρι, αφού επικράτησε εύκολα της ΑΕΚ Πατρών με 6-1. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ νωρίς στο 8΄με τον Γκοτσόπουλο. Το 0-2 έγινε στο 18΄από τον Ευθυμίου. Ο Μούτσα με δύο προσωπικά γκολ στο 23΄και 34΄ ανέβασε τον δείκτη του σκορ 0-4.

Ο Γεωργακόπουλος στο 36΄έκανε το 0-5.Η ΑΕΚ Πατρών κατάφερε να μειώσει σε 1-5 με τον Μπάλλα στο 60΄. Το τελικό 1-6 έγινε από τον Μπλάτα στο 65ο λεπτό. Επίσης να αναφέρουμε λόγω των πολλών απουσιών η ιστορική ΑΕΚ Πατρών  στο σημερινό παιχνίδι κατέβηκε να αγωνιστεί με 9 ποδοσφαιριστές.

Στην 3η θέση βρίσκεται μια άλλη ιστορική ομάδα η Αστραπή Ψαροφαίου που επικράτησε εύκολα 4-0 το Μετόχι. Η Αστραπή άνοιξε το σκορ στο 12΄με τον Κουρίνο για να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του ο Πογιατζής στο 40΄.

Στο 63΄ο Λουκάς έκανε το 3-0 για να γίνει στο 73΄και πάλι από τον Κουρίνο το τελικό 4-0. Η Καλλιθέα έδειξε πως συνέρχεται μετά από την ένσταση και κατάφερε να επικρατήσει του Σπάρτακου με 4-2.

Η Καλλιθέα άνοιξε το σκορ 21΄με τον Σαββόπουλο. Το 0-2 έγινε στο 26΄από τον Κολοβούρη. Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48΄ο Σπάρτακος μείωσε σε 1-2 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κρίκα.

Στο 73΄ο Λέκκας έγραψε το 1-3 ενώ ο Κολοβούρης στο 83΄έκανε το 1-4. Το τελικό 2-4 έγινε από τον Γκέκα στο 84΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Μεγαλό διπλό σημείωσε η ομάδα της Δάφνης αφού κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 1-0 στην έδρα του Κρίνου  χάρις το γκολ του Θεοδωρακόπουλου στο 72΄.

Τέλος στα Καλάβρυτα το Σκεπαστό νίκησε την νεανική ομάδα της ΑΕ Αρόης με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Κωστόπουλο στο 24΄, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν δέκα λεπτά αργότερα με τον Βραχλιώτη.

Την ολική ανατροπή και τους 3 βαθμούς χάρισε στην ομάδα του ο Αχμετάι στο 73΄.

Επιμέλεια: Βύρωνας Ξυπολιάς