Πρώτη και ιστορική νίκη για την νεοσύστατη Νεάπολη Πατρών

Νεάπολη Πατρών-Δόξα Πατρών 5-4

Διαιτητής : Μπακόπουλος (Παπαχρήστος-Βαρέλας)

Την παρθενική της νίκη στο πρωτάθλημα της Γ κατηγορίας πανηγύρισε η νεοσύστατη Νεάπολη Πατρών αφού κατάφερε να κερδίσει την Δόξα Πατρών με αγγλικό σκορ 5-4.

Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε στο 6ο λεπτό ο αρχηγός της Νεάπολης Δημήτρης Ζαχαράτος με πολύ ωραίο σουτ καθώς κρέμασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Δόξα ισοφάρισε σε 1-1 με σκόρερ τον Πλάτανο.

Στο 25΄ο αρχηγός της Νεάπολης ξαναχτύπησε για να κάνει το 2-1 σκορ που παρέμεινε μέχρι την λήξη του 1ου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου ο Κουτσοκώστας έγραψε το 3-1 ενώ λίγο αργότερα ο ίδιος παίχτης έκανε και το 4-1.

Στην συχέχεια η Δόξα κατάφερε να μειώσει σε 4-3 με σκόρερ τους Βασίλη Νταλάπα και Παρασκευόπουλο.

Για να έρθει στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κουτσοκώστας να γράψει το 5-3 και να σημειώσει χατ τρικ.

Το τελικό 5-4 διαμορφώθηκε από τον Βασίλη Νταλάπα (2ο γκολ) στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.

Ντεπούτο στον πάγκο της Δόξας Πατρών με το αριστερό για τον coach Γιώργο Μέρελη.

Οι αρχικές συνθέσεις

ΝΕΑΠΟΛΗ ΠΑΤΡΩΝ : Ζαβουδάκης, Κουτσοκώστας, Τσιλιγγάνος, Κολοβός, Πανέτας, Ασημακόπουλος, Σπυρόπουλος, Κωστόπουλος, Σπαθής, Ζαχαράτος, Παπασπυρόπουλος.

ΔΟΞΑ ΠΑΤΡΩΝ : Διαμαντόπουλος, Σλάκος, Κανελλόπουλος, Παναγιωτόπουλος, Τσακριλής, Β. Νταλάπας, Σκρεμμύδας, Κ. Νταλάπας, Παρασκευόπουλος, Καραμπέρης, Πλάτανος.

Επιμέλεια : Βύρωνας Ξυπολιάς