Πήρε το ντέρμπι ο Απόλλων Εγλυκάδας

Σκόρερ: (55’ Γκοτσόπουλος / 25’ Γιαννόπουλος, 44’ αυτ. Γκοτσόπουλος)

Διαιτητής : Πετρόπουλος

Ο Απόλλων Εγλυκάδας ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της αγωνιστικής με την ΑΠΟ Αρόης, αφού επιβλήθηκε με 1-2 και ανέβηκε στους 6 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να είναι εμφανώς καλύτεροι στο α’ μέρος όπου και προηγήθηκαν με 0-2 και τους γηπεδούχους  να κάνουν την δική τους αντεπίθεση, χωρίς ωστόσο να καταφέρνουν να πετύχουν την ισοφάριση.

Ο Απόλλων Εγλυκάδας ήταν αυτός που στο 10’ είχε την πρώτη καλή ευκαιρία, όταν από την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Γιαννόπουλου, ο Γιαννικόπουλος απέκρουσε με αστάθεια και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 25’ η ομάδα της Εγλυκάδας κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, όταν από κόρνερ του Σταματέλου, ο Γιαννόπουλος και πάλι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σταματέλου, η μπάλα βρήκε στον Γκοτσόπουλο και παίρνοντας μια περίεργη τροχιά κατέληξε στα δίχτυα της ΑΠΟ Αρόης για το 0-2.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να φτάσουν στην ισοφάριση και ευτύχησαν σχετικά νωρίς να μειώσουν σε 1-2 με πλασέ του Γκοτσόπουλου μέσα από την μικρή περιοχή.

Στο 70’ λεπτό έχασαν τεράστια ευκαιρία για το 2-2, όταν και πάλι ο Γκοτσόπουλος σε κενή εστία, δεν κατάφερε να δώσει στην μπάλα τροχιά προς το τέρμα και την έστειλε επάνω στον Παλαιοθόδωρο που μπλόκαρε σωτήρια.

Οι Εγλυκαδιώτες απάντησαν στο 80’ λεπτό με την κεφαλιά του Λιακόπουλου να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Γιαννικόπουλου, ενώ η τελευταία καλή φάση ανήκει στην Αρόη, όταν το σουτ του Σύρου μέσα από την περιοχή και από πλεονεκτική θέση, έφυγε ψηλά άουτ.

Το τελικό σφύριγμα του κ. Πετρόπουλου βρήκε νικήτρια την ομάδα της Εγλυκάδας, οι παίκτες της οποίας πανηγύρισαν έξαλλα αυτή την επιτυχία στο κέντρο του γηπέδου.

ΑΠΟ Αρόης (Χ. Λάιος): Γιαννικόπουλος, Σακελλαρίου, Μαντζαβίνος (Ασημακόπουλος), Νταλάπας, Ραβαζούλας, Σύρος, Γκοτσόπουλος, Καμποσιώρας (Βαγγελάτος), Γεροντίδης (Κυδωνιάτης), Σώζος (Γραμματσούλιας), Δεπούντης,

Απόλλων Εγλυκάδας (Δ. Σγούρας): Παλαιοθόδωρος, Βανάκας, Μαγνησαλής (78΄ Φωτακόπουλος), Κώστας, Γιαννόπουλος (67΄ Καραβότας), Λεβέντης, Αντύπας (88΄ Γαλάνης), Χαβάνης, Κονιδάρης, Σταματέλος (67΄ Λιακόπουλος), Δημητρακόπουλος.