Β' ΕΠΣΑ : Αρχίζει με ντέρμπι ο β' γύρος (Pre-Game 14ης Αγωνιστικής)

Έναρξη του β’ γύρου στο ενδιαφέρον πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας και πάμε μαζί να δούμε το pre-game και τι περιμένουμε αυτό το Σαββατοκύριακο.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Στο Λιμνοχώρι θα διεξαχθεί το πιο ενδιαφέρον παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής, αφού οι πρωτοπόροι του βαθμολογικού πίνακα θα υποδεχτούν τον Λέων Αλισσού, ο οποίος βρίσκεται οριακά μέσα στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος.

Στο Λάππα ο τοπικός Ατρόμητος υποδέχεται τον Απόλλων Βίδοβας και θέλει να συνεχίσει το καλό αγωνιστικό σερί που έχει χτίσει τις τελευταίες αγωνιστικές και το οποίο τον έφερε στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Ο Αχαϊός καλείται να επιστρέψει στις νίκες μετά την ήττα από τον Αστέρα Μιντιλογλίου και θα προσπαθήσει να το κάνει μέσα στην έδρα του απέναντι στον Πέιρο Ισώματος.

Ίδιος στόχος και για τον «ενισχυμένο» Φαραϊκό, που θέλει το «τρίποντο» απέναντι στον Ωλενιακό ώστε να παραμείνει σε τροχιά play-off.

Ενδιαφέρον παιχνίδι θα διεξαχθεί στα Βραχνεϊκα όπου τα Καμίνια υποδέχονται τον Ίκαρο Πετρωτού, ομάδες που αμφότερες ενδεχομένως να έχουν αδικήσει τον εαυτό τους με την έως τώρα βαθμολογική συγκομιδή τους αλλά που είναι ακόμα σε τροχιά πεντάδας.

Το Σταροχώρι φιλοξενείται από την Προοδευτική και ο Αστέρας Μιντιλογλίου από τα Ροίτικα, στα δύο τελευταία παιχνίδια για την 14η αγωνιστική.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 14ης αγωνιστικής στον α’ όμιλο της Β’ Κατηγορίας έχουν ως εξής :

Σάββατο 12/1

Ώρα 15.00

Γήπεδο Βραχνεϊκων, Ροίτικα-Αστέρας Μιντιλογλίου, Ντάβλα

Κυριακή 13/1

Ώρα 12.00

Γήπεδο «Ντα Λουζ», Φαραϊκός-Ωλενιακός, Πολυγένης

Ώρα 12.15

Γήπεδο Βραχνεϊκων, Καμίνια-Ίκαρος Πετρωτού, Ταξιάρχης

Ώρα 15.00

Γήπεδο Λάππα, Ατρόμητος Λάππα-Απόλλων Βίδοβας, Παπαχρήστος

Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Προοδευτική-Σταροχώρι, Μπλίκας

Γήπεδο Λιμνοχωρίου, Λιμνοχώρι-Λέων Αλισσού, Παπαδόπουλος

Γήπεδο «Κ. Ζάρρας», Αχαϊός Σαραβαλίου-Πείρος Ισώματος, Αθανασόπουλος

Β' ΕΠΣ ΑΧΑΪΑΣ - 1ος ΟΜΙΛΟΣ
Α/ΑΟΜΑΔΑΠΟΝΤΟΙΠΑΙΧΝ.ΝΙΚΕΣΙΣΟΠ.ΗΤΤΕΣΓΚΟΛ +ΓΚΟΛ -ΔΙΑΦ.
1 Λιμνοχώρι 28 12 9 1 2 23 12 11
2 Ατρόμητος Λάππα 24 13 7 3 3 29 18 11
3 Αχαϊός Σαραβαλίου 22 13 6 4 3 22 13 9
4 Φαραϊκός 22 13 7 1 5 19 13 6
5 Λέων Αλισσού 21 13 6 3 4 22 16 6
6 Σταροχώρι 20 13 6 2 5 25 21 4
7 Καμίνια 20 13 5 5 3 12 14 -2
8 Αστέρας Μιντιλογλίου 20 13 5 5 3 16 14 2
9 Ίκαρος Πετρωτού 19 13 5 4 4 20 16 4
10 Ωλενιακός 16 12 4 4 4 21 12 9
11 ΑΕ Ροϊτίκων 12 13 4 0 9 12 30 -18
12 Απόλλων Βίδοβας 11 13 2 5 6 15 19 -4
13 Πείρος Ισώματος 10 13 3 1 9 16 29 -13
14 Προοδευτική Πατρών 5 13 1 2 10 8 33 -25

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Μεγάλο ενδιαφέρον παρουσιάζει και ο β’ όμιλος, με τον πρωτοπόρο Ηρακλή Πατρών να φιλοξενεί τον «ανεβασμένο» Ολυμπιακό Πατρών.

Ο Απόλλων Εγλυκάδας αντιμετωπίζει ως τυπικά φιλοξενούμενους τους Πετεινούς στο «Κ. Ζάρρας» και θέλει την νίκη που θα τον διατηρήσει στην 2η θέση, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο που με νίκη μπορεί να τον φέρει στην κορυφή.

Σπουδαίο παιχνίδι θα είναι αυτό ανάμεσα στον Πολύτεκνο και την ΑΠΟ Αρόης, η οποία μετά την «τρικυμία» με τα διοικητικά της προβλήματα συνεχίζει δυνατά και με στόχο την κατάκτηση του πρωταθλήματος και της 1ης θέσης.

Ο Παναχαϊκός αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Ρωμανό και θέλει την νίκη που θα τον διατηρήσει στην πεντάδα, με τους γηπεδούχους από την πλευρά τους να βρίσκονται οριακά πάνω από την ζώνη και να είναι πάντα επικίνδυνοι για οποιονδήποτε αντίπαλο.

Την νίκη θα επιδιώξει και η Περιβόλα απέναντι στον Πυρσό, αφού οι τελευταίες απώλειες την «φρέναραν» με αποτέλεσμα να βρεθεί στην 6η θέση.

Τέλος ο Αχαϊκός που βρίσκεται σταθερά στην προτελευταία θέση, αντιμετωπίζει την Γαλήνη που με την σειρά της έχει μείνει πίσω και θέλει να κάνει το δικό της restart στο πρωτάθλημα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 14ης αγωνιστικής στον β’ όμιλο της Β’ Κατηγορίας έχουν ως εξής :

Σάββατο 12/1

Ώρα 15.00

Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Ψηλαλώνια-Δόξα Πατρών, Σταθόπουλος

Γήπεδο «Κ. Ζάρρας», Πετεινοί-Απόλλων Εγλυκάδας, Τηλιγάδας

Κυριακή 13/1

Ώρα 10.00

Γήπεδο «Κ. Ζάρρας», Ηρακλής Πατρών-Ολυμπιακός, Σπυρόπουλος

Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Ρωμανός-Παναχαϊκός, Καραβασίλης

Γήπεδο Ζαρουχλεϊκων, Πυρσός-Περιβόλα, Ανδρεόπουλος

Ώρα 12.15

Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Αχαϊκός-Γαλήνη, Ασπρουλόπουλος

Γήπεδο Ζαρουχλεϊκων, Πολύτεκνος-ΑΠΟ Αρόης, Ντάβλα

Β' ΕΠΣ ΑΧΑΪΑΣ - 2ος ΟΜΙΛΟΣ
Α/ΑΟΜΑΔΑΠΟΝΤΟΙΠΑΙΧΝ.ΝΙΚΕΣΙΣΟΠ.ΗΤΤΕΣΓΚΟΛ +ΓΚΟΛ -ΔΙΑΦ.
1 Ηρακλής Πατρών 30 13 9 3 1 27 10 17
2 Απόλλων Εγλυκάδος 27 12 8 3 1 21 5 16
3 ΑΠΟ Αρόη 25 12 8 1 3 29 6 23
4 Πολύτεκνος 23 13 6 5 2 21 13 8
5 Παναχαϊκός 21 13 6 3 4 16 12 4
6 Περιβόλα 21 13 6 3 4 17 15 2
7 Ολυμπιακός Πατρών 20 13 6 2 5 24 20 4
8 Πετεινοί 18 13 5 3 5 17 17 0
9 Γαλήνη 18 13 6 0 7 24 17 7
10 Ψηλαλώνια 16 12 5 1 6 16 16 0
11 Ρωμανός 13 13 3 4 6 19 34 -15
12 Πυρσός 8 12 2 2 8 13 24 -11
13 Αχαϊκός 7 12 1 4 7 19 33 -14
14 Δόξα Πατρών 0 12 0 0 12 5 46 -41

 

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Με το παιχνίδι του Ρίου ανάμεσα στον Αετό και τον Αστέρα Τέμενης να κλέβει την παράσταση, διεξάγεται η 14η αγωνιστική και στον γ’ όμιλο.

Ο Αετός Ρίου λοιπόν υποδέχεται τον Αστέρα Τέμενης που βρίσκεται μόλις στο -2, σε ένα πραγματικά σπουδαίο παιχνίδι, την στιγμή που τα Καλάβρυτα που βρίσκονται και αυτά στην κορυφή δεν θα αγωνιστούν απέναντι στον Κεραυνό Σελιανιτίκων.

Η Αιγείρα/Ακράτα αγωνίζεται στην Πάτρα απέναντι στον Ολυμπιακό Ζαρουχλεϊκων, θέλοντας να εκμεταλλευτεί απώλεια στο ντέρμπι και να πλησιάσει περισσότερο την κορυφή.

Η Αργυρά που βρίσκεται στην 5η θέση θα υποδεχτεί το Άνω Καστρίτσι, στοχεύοντας στην νίκη που θα την κρατήσει στην πεντάδα.

Στο Ρίο υπάρχει το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο «Φλόγες» του γ’ ομίλου, οι οποίες έχουν διαφορετικούς προσανατολισμούς στο πρωτάθλημα και θα διεκδικήσουν αμφότερες την νίκη.

Η Δόξα Ελαιώνα φιλοξενείται αργά το απόγευμα της Κυριακής από την Αυτόνομη, ενώ ο Απόλλων Συνοικισμού θα υποδεχθεί τον Κεραυνό 2016.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 14ης αγωνιστικής στον γ’ όμιλο της Β’ Κατηγορίας έχουν ως εξής :

Καλάβρυτα-Κεραυνός Σελιανιτίκων (αναβλήθηκε)

Κυριακή 13/1

Ώρα 12.15

Γήπεδο Ρίου, Φλόγα Κάτω Καστριτσίου-Φλόγα Ροδιάς, Πετρόπουλος

Ώρα 15.00

Γήπεδο «Ντα Λουζ», Ολυμπιακός Ζαρουχλεϊκων-Αιγείρα/Ακράτα, Αρκουμάνης

Γήπεδο Προαστίου, Αργυρά-Άνω Καστρίτσι, Παρδάλης

Γήπεδο Ροδιάς, Απόλλων Συνοικισμού-Κεραυνός 2016, Σταυρόπουλος

Γήπεδο Ρίου, Αετός Ρίου-Αστέρας Τέμενης, Καδδάς

Ώρα 18.00

Γήπεδο Αγυιάς, Αυτόνομη-Δόξα Ελαιώνα, Ασημακόπουλος

Β' ΕΠΣ ΑΧΑΪΑΣ - 3ος ΟΜΙΛΟΣ
Α/ΑΟΜΑΔΑΠΟΝΤΟΙΠΑΙΧΝ.ΝΙΚΕΣΙΣΟΠ.ΗΤΤΕΣΓΚΟΛ +ΓΚΟΛ -ΔΙΑΦ.
1 Καλάβρυτα 29 13 9 2 2 28 9 19
2 Αετός Ρίου 29 13 9 2 2 28 14 14
3 Αστέρας Τέμενης 27 13 8 3 2 28 15 13
4 Αιγείρα/Ακράτα 27 13 8 3 2 30 13 17
5 Αργυρά Πατρών 25 13 8 1 4 27 14 13
6 Φλόγα Ροδιάς 24 13 7 3 3 28 14 14
7 Δόξα Ελαιώνος 23 13 6 5 2 22 10 12
8 Απόλλων Συνοικισμού 18 13 5 3 5 21 25 -4
9 Κεραυνός 2016 14 13 4 2 7 21 25 -4
10 Ανω Καστρίτσι 13 13 4 1 8 18 26 -8
11 Αυτόνομη 12 13 4 0 9 16 30 -14
12 Φλόγα Κ. Καστριτσίου 11 13 3 2 8 13 21 -8
13 Ολυμπιακός Ζαρουχλεϊκων 7 13 2 1 10 13 43 -30
14 Κεραυνός Σελιανιτίκων -6 13 0 0 13 7 41 -34

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ by www.patragoal.gr