Β' ΕΠΣΑ : Τα βλέμματα στο Λάππα (Pre-Game 19ης Αγωνιστικής)

Με την 19η αγωνιστική του, διεξάγεται το Σαββατοκύριακο το πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας. Πάμε να δούμε αναλυτικά για κάθε όμιλο τι περιμένουμε από αυτήν.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Με το μεγάλο παιχνίδι της αγωνιστικής να είναι στο γήπεδο του Λάππα, διεξάγεται η 19η αγωνιστική στον α’ όμιλο της Β’ Κατηγορίας.

Ατρόμητος Λάππα και Αχαϊός διασταυρώνουν τα «ξίφη» τους, ευρισκόμενοι οριακά στην πεντάδα και με την απειλή των Ίκαρου Πετρωτού και Λέων Αλισσού που ακολουθούν.

Το Λιμνοχώρι αναμένεται να έχει εύκολο έργο απέναντι στον Απόλλων Βίδοβας και ευελπιστεί να ανοίξει και άλλο την «ψαλίδα» από τους διώκτες του.

Ο Φαραϊκός αντιμετωπίζει εντός έδρας τα Ροίτικα και στοχεύει στην νίκη που θα τον κρατήσει κοντά στους πρωτοπόρους «πράσινους» του Ανδρέα Πετρόπουλου.

Σπουδαίο παιχνίδι είναι και αυτό ανάμεσα σε Ίκαρο Πετρωτού και Σταροχώρι, με τους γηπεδούχους να κυνηγούν την είσοδο τους στην πεντάδα και τους φιλοξενούμενους την διατήρηση τους σε αυτήν.

Δύσκολη αποστολή και για τον Λέων Αλισσού στην πάντα αξιόμαχη και υπολογίσιμη έδρα του Αστέρα Μιντιλογλίου.

Τέλος, τα Καμίνια θα φιλοξενήσουν τον Ωλενιακό και η Προοδευτική τον Πείρο Ισώματος.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 19ης αγωνιστικής στον α’ όμιλο της Β’ Κατηγορίας έχουν ως εξής :

Σάββατο 16/2

Ώρα 15.30

Γήπεδο «Ντα Λούζ», Φαραϊκός-Ροίτικα, Κουτρουμάνης

Γήπεδο Βραχνεϊκων, Ίκαρος Πετρωτού-Σταροχώρι, Παπαδόπουλος

Γήπεδο Μιντιλογλίου, Αστέρας Μιντιλογλίου-Λέων Αλισσού, Τσιρίνης

Κυριακή 17/2

Ώρα 12.30

Γήπεδο Βραχνεϊκων, Καμίνια-Ωλενιακός, Μπλίκας

Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Προοδευτική-Πείρος Ισώματος, Τραυλός

Ώρα 15.30

Γήπεδο Μαζαρακίου, Λιμνοχώρι-Απόλλων Βίδοβας, Πολυγένης

Γήπεδο Λάππα, Ατρόμητος Λάππα-Αχαϊός Σαραβαλίου, Γιαννόπουλος

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Χωρίς το πολύ μεγάλο παιχνίδι αλλά με ενδιαφέρουσες αλλά και επικίνδυνες αναμετρήσεις για τους πρωτοπόρους, συνεχίζεται και το πρωτάθλημα του β’ ομίλου της Β’ Κατηγορίας με την διεξαγωγή της 19ης αγωνιστικής.

Ο Ηρακλής υποδέχεται τον πάντα επικίνδυνο και «ζημιάρη» Παναχαϊκό, θέλοντας να παραμείνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το ίδιο ισχύει και για την ΑΠΟ Αρόης που «συγκατοικεί» με τον «γηραιό» στην 1η θέση και θέλει την νίκη απέναντι στην Γαλήνη για να παραμείνει εκεί.

Ο Απόλλων Εγλυκάδας «καραδοκεί» από την 3η θέση και ευελπιστεί σε «γκέλες» ώστε να επωφεληθεί σε ενδεχόμενη νίκη του απέναντι στον Αχαϊκό.

Ο Πολύτεκνος που με βαθμολογικό «άλμα» βρέθηκε στην 4η θέση, θέλει να διατηρηθεί εκεί περνώντας το εκτός έδρας εμπόδιο του Ρωμανού.

Ενδιαφέρον παιχνίδι θα είναι αυτό ανάμεσα σε Ολυμπιακό Πατρών και Περιβόλα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν δύο σερί μεγάλες νίκες και να ελπίζουν σε είσοδο στην πεντάδα.

Τέλος οι Πετεινοί θα φιλοξενήσουν τα Ψηλαλώνια και ο Πυρσός την Δόξα Πατρών.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 19ης αγωνιστικής στον β’ όμιλο της Β’ Κατηγορίας έχουν ως εξής :

Σάββατο 16/2

Ώρα 15.30

Γήπεδο «Κ. Ζάρρας», Πετεινοί-Ψηλαλώνια, Ντάβλα

Κυριακή 17/2

Ώρα 10.00

Γήπεδο Ζαρουχλεϊκων, Πυρσός-Δόξα Πατρών, Καρράς

Ώρα 12.30

Γήπεδο «Κ. Ζάρρας», Αχαϊκός-Απόλλων Εγλυκάδας, Παρδάλης

Γήπεδο Ζαρουχλεϊκων, Ηρακλής Πατρών-Παναχαϊκός, Κουτρουμάνης

Γήπεδο Αγυιάς, ΑΠΟ Αρόης-Γαλήνη, Αθανασόπουλος

Ώρα 15.30

Γήπεδο Ζαρουχλεϊκων, Ολυμπιακός Πατρών-Περιβόλα, Ντάβλα

Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Ρωμανός-Πολύτεκνος, Ταξιάρχης

 

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Ούτε και ο γ’ όμιλος έχει το μεγάλο παιχνίδι για την 19αγωνιστική του, ωστόσο υπάρχουν ενδιαφέρον αναμετρήσεις που κρύβουν «παγίδες» για τα φαβορί.

Τα Καλάβρυτα που προπορεύονται βαθμολογικά φιλοξενούν τον Κεραυνό 2016 και μοναδικός στόχος είναι το «τρίποντο» που θα τα διατηρήσει στην κορυφή.

Ο Αετός Ρίου που βρίσκεται στην 2η θέση, θα φιλοξενήσει το Άνω Καστρίτσι και θέλει την νίκη για να παραμείνει στο κυνήγι της πρωτιάς.

Ίδιος στόχος και για την Αιγείρα/Ακράτα που θέλει να περάσει με «διπλό» από το Ρίο και την έδρα της Φλόγας Κάτω Καστριτσίου.

Η Φλόγα Ροδιάς καλείται εύκολα ή δύσκολα να περάσει το εμπόδιο του Κεραυνό Σελιανιτίκων για να παραμείνει στην 4η θέση ή και να ανέβει ακόμα πιο ψηλά.

Ενδιαφέρον παιχνίδι αναμένεται να γίνει στην Ροδιά ανάμεσα σε Δόξα Ελαιώνα και Αστέρα Τέμενης.

Η Αργυρά ευρισκόμενη οριακά στην πεντάδα, υποδέχεται τον Ολυμπιακό Ζαρουχλεϊκων και ο στόχος της νίκης είναι προφανής.

Τέλος ο Απόλλων Συνοικισμού θα φιλοξενήσει την Αυτόνομη.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 19ης αγωνιστικής στον γ’ όμιλο της Β’ Κατηγορίας έχουν ως εξής :

Σάββατο 16/2

Ώρα 15.30

Γήπεδο Ροδιάς, Δόξα Ελαιώνα-Αστέρας Τέμενης, Καλύβας

Ώρα 18.30

Γήπεδο Προαστίου, Αργυρά-Ολυμπιακός Ζαρουχλεϊκων, Καραβασίλης

Κυριακή 17/2

Ώρα 12.30

Γήπεδο Ρίου, Φλόγα Κ. Καστριτσίου-Αιγείρα/Ακράτα, Παπαχρήστος

Ώρα 15.30

Γήπεδο Δημητρόπουλου, Κεραυνός Σελιανιτίκων-Φλόγα Ροδιάς, Μιχαλόπουλος

Γήπεδο Καλαβρύτων, Καλάβρυτα-Κεραυνός 2016, Οικονόμου

Γήπεδο Ρίου, Αετός Ρίου-Άνω Καστρίτσι, Ασπρουλόπουλος

Γήπεδο Ροδιάς, Απόλλων Συνοικισμού-Αυτόνομη, Τηλιγάδας

Β' ΕΠΣ ΑΧΑΪΑΣ - 1ος ΟΜΙΛΟΣ
Α/ΑΟΜΑΔΑΠΟΝΤΟΙΠΑΙΧΝ.ΝΙΚΕΣΙΣΟΠ.ΗΤΤΕΣΓΚΟΛ +ΓΚΟΛ -ΔΙΑΦ.
1 Λιμνοχώρι 39 18 14 2 2 32 14 18
2 Φαραϊκός 35 18 11 2 5 30 15 15
3 Σταροχώρι 31 18 9 4 5 32 24 8
4 Αχαϊός Σαραβαλίου 31 18 9 4 5 33 17 16
5 Ατρόμητος Λάππα 30 18 9 3 6 34 25 9
6 Ίκαρος Πετρωτού 28 18 8 4 6 30 22 8
7 Λέων Αλισσού 28 18 8 4 6 27 20 7
8 Αστέρας Μιντιλογλίου 26 18 7 5 6 21 20 1
9 Καμίνια 23 18 6 5 7 14 24 -10
10 ΑΕ Ροϊτίκων 19 18 6 1 11 17 38 -21
11 Απόλλων Βίδοβας 17 18 4 5 9 22 26 -4
12 Ωλενιακός 16 18 5 6 7 28 24 4
13 Πείρος Ισώματος 14 18 4 2 12 23 37 -14
14 Προοδευτική Πατρών 6 18 1 3 14 10 47 -37
Β' ΕΠΣ ΑΧΑΪΑΣ - 2ος ΟΜΙΛΟΣ
Α/ΑΟΜΑΔΑΠΟΝΤΟΙΠΑΙΧΝ.ΝΙΚΕΣΙΣΟΠ.ΗΤΤΕΣΓΚΟΛ +ΓΚΟΛ -ΔΙΑΦ.
1 Ηρακλής Πατρών 38 18 11 5 2 38 17 21
2 ΑΠΟ Αρόη 38 18 12 2 4 39 7 32
3 Απόλλων Εγλυκάδος 35 18 10 5 3 25 10 15
4 Πολύτεκνος 32 18 9 5 4 29 19 10
5 Παναχαϊκός 31 18 9 4 5 27 20 7
6 Περιβόλα 30 18 9 3 6 23 21 2
7 Πετεινοί 26 18 7 5 6 25 22 3
8 Ολυμπιακός Πατρών 25 18 7 4 7 31 27 4
9 Γαλήνη 25 18 8 1 9 36 27 9
10 Ψηλαλώνια 22 18 6 4 8 24 29 -5
11 Ρωμανός 18 18 4 6 8 28 45 -17
12 Αχαϊκός 18 18 4 6 8 31 41 -10
13 Πυρσός 11 18 2 5 11 20 35 -15
14 Δόξα Πατρών 1 18 0 1 17 9 65 -56
Β' ΕΠΣ ΑΧΑΪΑΣ - 3ος ΟΜΙΛΟΣ
Α/ΑΟΜΑΔΑΠΟΝΤΟΙΠΑΙΧΝ.ΝΙΚΕΣΙΣΟΠ.ΗΤΤΕΣΓΚΟΛ +ΓΚΟΛ -ΔΙΑΦ.
1 Καλάβρυτα 40 18 12 4 2 43 13 30
2 Αετός Ρίου 39 18 12 3 3 38 19 19
3 Αιγείρα/Ακράτα 38 18 11 5 2 47 16 31
4 Φλόγα Ροδιάς 37 18 11 4 3 38 18 20
5 Αστέρας Τέμενης 33 18 9 6 3 35 21 14
6 Αργυρά Πατρών 33 18 10 3 5 34 18 16
7 Δόξα Ελαιώνος 28 18 7 7 4 29 19 10
8 Απόλλων Συνοικισμού 26 18 7 5 6 28 31 -3
9 Ανω Καστρίτσι 23 18 7 2 9 34 32 2
10 Κεραυνός 2016 18 18 5 3 10 26 40 -14
11 Αυτόνομη 14 18 4 2 12 25 42 -17
12 Φλόγα Κ. Καστριτσίου 14 18 4 2 12 17 32 -15
13 Ολυμπιακός Ζαρουχλεϊκων 7 18 2 1 15 15 61 -46
14 Κεραυνός Σελιανιτίκων -2 18 1 1 16 12 59 -47

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ by www.patragoal.gr