Δίας Σαραβαλίου-Μαρής σημειώσατε… διπλό!

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χαράλαμπος Πετρόπουλος

ΣΚΟΡΕΡ: 23΄, 54΄ Καραΐσκος / 2΄, 42΄ πεν. 95΄ Μαρής

Αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία έκανε η Α.Ε. Φοίνικα/Ζήριας που επικράτησε με 3-2 του Δία στο γήπεδο Πετρωτού έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μαρή που σημείωσε χατ-τρικ. Ο έμπειρος παίκτης μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, με σουτ από πλάγια θέση, ύστερα από πλάγιο, άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Αιγιάλειας.

O Φάνης Καραΐσκος στο 23ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1 για τους «πορτοκαλί». Στο 42ο λεπτό Μαρής έβαλε εκ νέου σε θέση οδηγού το συγκρότημα του Νίκου Ψυχογιάννη, αφού ήταν εύστοχος από την «άσπρη βούλα». Ο Καραΐσκος στο 54ο λεπτό είχε και πάλι την λύση ισοφαρίζοντας εκ νέου σε 2-2 το ματς για την ομάδα του Νίκου Τσολόπουλου με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Το τελικό 2-3 διαμόρφωσε ο Μαρής στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με πλασέ από το ύψος του πέναλτι μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Ο Δίας θέλει την νίκη την τελευταία αγωνιστική κόντρα στον αδιάφορο Δαβουρλή Κ΄92 για να σωθεί,  ενώ ο Φοίνικας/Ζήριας θα υποδεχθεί την νεανική Α.Ε. Πάτρα 2005 με μοναδικό στόχο το τρίποντο.

Σε περίπτωση ισοβαθμίας την τελευταία αγωνιστική μεταξύ Αναγέννησης Ψαθοπύργου και Φοίνικα/Ζήριας, υπερτερεί η Αναγέννηση (3-0, 1-0 στην κανονική διάρκεια).

ΔΙΑΣ ΣΑΡΑΒΑΛΙΟΥ (Ν. Τσολόπουλος): Κωστούλιας, Καμπάκος, Ανδρέου (46΄ Στανής), Παπανικολάου, Νικολογιάννης (85΄ Δημητρέλης), Γασπαρινάτος, Καραΐσκος, Βαλσάμης, Τσερικλός, Γκολφινόπουλος, Ανδρεόπουλος (91΄ Προσκεφαλάς)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ/ΖΗΡΙΑΣ (Ν. Ψυχογιάννης): Ψαριάδης, Ασημακόπουλος (68΄ Παπαδημητρακόπουλος), Ντολάνι (65΄ Μπουλούμπασης), Ρουμελιώτης, Κόλα, Μαυρομμάτης, Νγκέλα, Ψυχογιάννης, Γεωργακόπουλος (86΄ Τέρπος), Μάζης (61΄ Αϊντίν), Μαρής