Αναγέννηση, να την… πιεις στο ποτήρι

Ο Αετός Πατρών παρότι προηγήθηκε με 2-0 κόντρα στην Αναγέννηση Πατρών, έχασε τελικά με 3-2 και έμεινε εκτός διεκδίκησης της πρώτης θέσης. Η ομάδα του Φίλιππου Σχοινά έκανε την ανατροπή κερδίζοντας με 3-2 και διατήρησε τις ελπίδες που έχει για την κατάκτηση του τίτλου, αφού με πιθανή νίκη την προσεχή Τετάρτη κόντρα στον Πανμοβριακό, τα πράγματα περιπλέκονται και μένουν όλα ανοιχτά μέχρι το φινάλε.

Στο αγωνιστικό μέρος μόλις στο 21ο λεπτό ο Στέλιος Τσολακούδης με δυνατό σουτ, ύστερα από φάουλ του Μαντά άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Αγίας Σοφίας. Στο 38ο λεπτό οι «κιτρινόμαυροι» διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Μαντά να εκμεταλλεύεται το λάθος του Ιωάννου.

Δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, λάθος διώξιμο των αμυντικών στα όρια της περιοχής, ο Αρφαράς με όμορφο σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο 55΄ ο Τσίφας ισοφάρισε, περνώντας και τον Καλλιακμάνη για το 2-2. Δέκα λεπτά αργότερα θα ολοκληρωθεί η μεγάλη ανατροπή με τον Γκέκα να κάνει λάθος έξω από την περιοχή με τον Σπανό μέσα στην περιοχή να πλασάρει για το 2-3 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΑΕΤΟΣ ΠATΡΩΝ (Φ. Νικολάου): Καλλιακμάνης, Καρακάσης (60’ Καραχανίδης), Ασκούνης, Hλ.Τσότρας (66’ Μαραγκός), Τσολακούδης, Βάρρας, Ραμαντάνης, Γκέγκα (75’ Οικονομόπουλος), Μπίρμπας, Μαντάς (88’ Βύνιας), Αποσκίτης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΑΤΡΩΝ (Φ. Σχοινάς):Δαλαβούρας, Αλποχωρίτης, Παναγόπουλος, Ιωάννου, Καραχάλιος, Βουτσινάς, Σπανός, Τσίφας (90’ Βασιλόπουλος), Αρφαράς (60’ Καταρτζόπουλος), Καρατζανίδης (81’ Ζαφειρόπουλος), Ορφανίδης.