«Λευκή ισοπαλία» στο ντέρμπι της Αγυιάς (photos)

Γήπεδο Αγυιάς, 22/9, Ώρα 17.00

Αετός Πατρών-ΑΠΣ Πάτραι 0-0

Διαιτητής : Καδδάς (Μπαλτάς-Βασιλόπουλος)

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι της πρεμιέρας ανάμεσα στον Αετό Πατρών και το ΑΠΣ Πάτραι, με τις δύο ομάδες να μένουν στην λευκή ισοπαλία.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά δυνατό, με πολλές μονομαχίες ανάμεσα στους δύο αντιπάλους και καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, ιδιαίτερα στο α’ μέρος.

Η πρώτη καλή ευκαιρία ανήκει στους γηπεδούχους, όταν ο Τούφας στο 15’΄λεπτό απέκρουσε σωτήρια το τετ α τετ του Πανόπουλου.

Στο 17’ το καλό σουτ του Ιωακειμίδη από τα αριστερά πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 22’ είχαμε την τριπλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, με τον Γιάννη Καλλιακμάνη να δείχνει την μεγάλη του κλάση.

Αρχικά το σουτ από αριστερά του Καλαμποκά βρήκε το αριστερό δοκάρι του έμπειρου πορτιέρο, η μπάλα έφτασε στον Δημητρακόπουλο που σέντραρε απευθείας με τον Παπαδάτο να πιάνει την κεφαλιά και τον Καλλιακμάνη να πραγματοποιεί εξ επεαφής σωτήρια επέμβαση.

Η φάση συνεχίστηκε και ο πορτιέρο του Αετού Πατρών εξουδετέρωσε εκ νέου σουτ και πάλι του Παπαδάτου, κρατώντας το «μηδέν» στην εστία του.

Στο 25’ οι γηπεδούχοι απάντησαν και πάλι με σουτ του Ιωακειμίδη που πέρασε αρκετά μέτρα έξω, ενώ στο 35’ λεπτό είχαμε και πάλι την «επέλαση» του Καλαμποκά από τα αριστερά, με την σέντρα-σουτ που επιχείρησε να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Καλλιακμάνη.

Στο 40’ λεπτό το φάουλ του Μαντά από καλή θέση πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Τούφα, ενώ η τελευταία καλή στιγμή ανήκει στο Πάτραι, όταν από την σέντρα του Καλαμποκά από τα αριστερά, το σουτ του Δημητρακόπουλου πέρασε ψηλά από τα δοκάρια των γηπεδούχων.

Με την έναρξη της επανάληψης, οι «πράσινοι» έχασαν τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν, όταν ο Δημητρακόπουλος βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Καλλιακμάνη, με τον πορτιέρο του Αετού να τον σταματά και πάλι πριν ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Στο 73’ λεπτό ήταν η σειρά του Μπινιέρη να χάσει μια καλή ευκαιρία, όταν στο σουτ που επιχείρησε εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε σώματα και κατέληξε σε κόρνερ.

Στο 75’ λεπτό το σουτ του Μόρισσον αρκετά μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή πέρασε πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 83’ είχαμε μεγάλη ευκαιρία για τον Αετό, όταν στο φάουλ του Μπινιέρη από τα αριστερά, η κεφαλιά του Λαζανά έφυγε ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Τούφα.

Στην τελευταία καλή στιγμή του αγώνα, το σουτ του Καλογερόπουλου πέρασε αρκετά μέτρα μακριά από την εστία του Καλλιακμάνη.

Τελικό αποτέλεσμα το 0-0, το οποίο μπορεί να χαρακτηριστεί και δίκαιο, σε ένα παιχνίδι που δεν παίρνει υψηλά στάνταρ ποιότητας και βασίστηκε περισσότερο στην δύναμη των δύο ομάδων.

ΑΕΤΟΣ ΠΑΤΡΩΝ : Καλλιακμάνης, Η. Ασκούνης, Ι. Ασκούνης, Μπινιέρης (86’ Μαραγκός), Λαζανάς, Καρακάσης, Ιωακειμίδης (89' Βρύνιας), Καταρτζόπουλος, Πανόπουλος (77’ Διαμαντόπουλος), Μαντάς (65’ Μπίρμπας), Μπακάλης

ΑΠΣ ΠΑΤΡΑΙ : Τούφας, Ντινόπουλος, Ν. Παπαδόπουλος, Δημητρόπουλος, Κούσουλας, Βάρας, Καλαμποκάς (60’ Ρουγκάλας), Μόρισσον (92’ Π. Παπαδόπουλος), Μιχαλόπουλος (83’ Καλογερόπουλος), Δημητρακόπουλος, Παπαδάτος (87’ Πόγκας)

Δείτε εδώ πλούσιο φωτογραφικό υλικό από τον αγώνα, ενώ αργά το βράδυ θα ακολουθήσει και βίντεο με τις καλύτερες φάσεις.

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

** Πρόβλημα δημιουργήθηκε στην έναρξη του αγώνα, με το διαιτητικό τρίο να ζητάει από τους φωτορεπόρτερ να φορέσουν διαχωριστικά φανελάκια. Τελικά όλα λύθηκαν ομαλά.

** Κάτω από τα δοκάρια του Πάτραι κάθησε ο Νίκος Τούφας, αφού απουσίαζε ο βασικός πορτιέρο Κώστας Μπαρδάκης. Απών και ο Νάσος Αναγνώστου που παντρεύοταν.

** Πέναλτι ζήτησαν στο 75’ λεπτό οι φιλοξενούμενοι, υποστηρίζοντας ότι υπήρξε ανατροπή του Δημητρακόπουλου μέσα στην περιοχή. Με την πρώτη «ματιά» δεν φάνηκε να υπάρχει κάτι.

** Αρκετός κόσμος στο γήπεδο της Αγυιάς παρακολούθησε το ντέρμπι.

** Με την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμην του διαιτητή Ντοσίδη που έφυγε από την ζωή.