Νικηφόρο πέρασμα της Αχαϊκής από το Σαραβάλι!

• Κατηγορία Αχαϊκή

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φωκάς

ΣΚΟΡΕΡ: 43’ Τσερικλός – 9’ Γερασιμόπουλος, 31’ πέναλτι Ανδρεόπουλος

Η Αχαϊκή είναι μεγάλη ομάδα και σιγά σιγά βρίσκει τον δρόμο της. Το μεσημέρι της Κυριακής πέρασε νικηφόρα με 2-1 από το Σαραβάλι επικρατώντας του Δία με 2-1 επιστρέφοντας στο δρόμο των επιτυχιών.

Στο 9ο λεπτό έγινε κάθετη μπαλιά στο κέντρο της μεγάλης περιοχής και από το ύψος τους πέναλτι, ο Γερασιμόπουλος με πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στο 31ο λεπτό φάση καρμπόν με το πρώτο τέρμα, αλλά ο Δημήτρης Ανδρεόπουος προσπάθησε να περάσει τον τερματοφύλακα, ο οποίος τον ανέτρεψε και σωστά πήρε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος εύστοχα.

Παρολ΄ αυτά η ομάδα του Δία δεν παράτησε το παιχνίδι και κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στο 43΄ με μονοκόμματο σουτ του νεαρού Τσερικλού, διαγώνια στην απέναντι γωνία του Κανελλοπούλου που ήταν δυνατόν να αντιδράσει.

Το δεύτερο μέρος ήταν πιο συναρπαστικό, παρόλο που δεν είχε γκολ, είχε πολλές φάσεις. Η μπάλα πάνω κάτω και σασπένς μέχρι το τελευταίο λεπτό και ένα δοκάρι για τον Δία που υποδείχθηκε σε θέση οφσαίντ.

Ο Δίας έβγαινε ωραία στις αντεπιθέσεις και επικίνδυνα, απείλησε πολλές φορές, αλλά η απειρία του στέρησε ένα δεύτερο γκολ. Η Αχαϊκή κατέβαινε πιο συγκροτημένα και κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα μέχρι το τέλος, πανηγυρίζοντας μια σημαντική νίκη σε ένα γήπεδο που πριν λίγο καιρό γνώρισε μια ανέλπιστη ήττα.

ΔΙΑΣ (Ν. Τσολόπουλος): Κωστογιαννόπουλος, Στανής, Αντρέου, Παπανικολάου (77’ Κοντογιαννάτος), Νικολάτος, Γκολφινόπουλος, Κυριακόπουλος, Βαλσαμής (40’ Καραΐσκος), Τσερικλός, Οικονομόπουλος (40’ Παπαδάτος), Γρουζής.

ΑΧΑΪΚΗ (Αλ. Γαβριλόπουλος): Κανελλόπουλος, Παρασκευόπουλος (93’ Κωστούρος), Πασπαλιάρης (83’ Σαλαμαλίκης), Πετρόπουλος, Κατριμπούζας, Αθανασόπουλος, Μωραΐτης, Γερασιμόπουλος, Φραγκούλιας, Μικελάτος (66’ Χρυσανθόπουλος), Ανδρεόπουλος.