Aνατροπή κορυφής για την Αχαϊκή

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σαφαρίκας

ΣΚΟΡΕΡ: 48’ πέναλτι Πυρρής, 70’ Μπακάλης, 75’ Δημητρακόπουλος – 22’ Αβραμόπουλος

Στην κορυφή του ομίλου βρίσκεται πλέον η  Αχαϊκή αφού επικράτησε με 3-1 της ΑΕ Πάτρα 2005 που για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν «μαχητική», αλλά στο τέλος έμεινε με το πάραπονο.

Στο 22ο λεπτό ο Γιώργος Αβραμόπουλος έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του Νίκου Τσολόπουλου. Με το «καλημέρα» του δευτέρου ημιχρόνου ο Νίκος Πυρρής με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έφερε το ματς στα ίσα για τα “καναρίνια”.

Στο 70΄ ο Μπακάλης ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους Αχαγιώτες, ενώ ο Δημητρακόπουλος λίγο αργότερα έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» για την ομάδα του Αλέξη Γαβριλόπουλου που βγήκε ευνοημένη μετά τη “γκέλα” της Δόξας Παραλίας και την ήττα του Πανμοβριακού στο ντέρμπι με τον Ατρόμητο Πατρών.

ΑΧΑΪΚΗ (Αλ. Γαβριλόπουλος): Καραμανλής, Σέμα (70’ Δ. Φραγκούλιας), Ν. Φραγκούλιας, Πετρόπουλος, Μωραΐτης, Γεωργόπουλος, Μπακάλης, Γερασιμόπουλος, Πυρρής, Δημητρακόπουλος, Σουρανής (75’ Βλασόπουλος).

ΠΑΤΡΑ 2005 (Ν. Τσολόπουλος): Θανόπουλος, Λαγός, Σοφιανός, Αβραμόπουλος, Νάσης (89’ Νανόπουλος), Πουρνατζής, Μπουρής, Βουρλούμης (87’ Αγγελόπουλος), Σταματέλος (85’ Χοχτούλας), Προσκεφαλάς (65’ Συρμής), Παναγόπουλος.