Oι “πεναλτάκηδες” της Α΄Εθνικής – Δύο πρώην της Παναχαϊκής στην πεντάδα

Συντροφιά τις άδειες από αγωνιστική δράση ημέρες με ενδιαφέρουσες ιστορίες από το συλλεκτικό λεύκωμα «60 χρόνια Α’ Εθνική» συνεχίζει να μας κρατά η Σούπερ Λίγκα.

Αυτή τη φορά αναφέρεται στον σπεσιαλίστα στα πέναλτι, Φώτη Στρακόσα και τις 14 αποκρούσεις που έφτασε όταν αντίπαλοι έστησαν την μπάλα στην άσπρη βούλα.

Με αυτό το πέναλτι ξεπέρασε το ρεκόρ του Γιώργου Δαύκου, που κρατούσε από το 1995, με 13 αποκρούσεις πέναλτι!

Στη σχετική λίστα είναι και δύο τερματοφύλακες που έχουν περάσει από την Παναχαϊκή. Ο Κώστας Χαλκιάς που πέρασε από την ομάδα της Πάτρας πριν λίγα χρόνια, μετρώντας 11 αποκρούσεις, όχι ως κίπερ της Παναχαϊκής.

Την πεντάδα “κλείνει” ο Γιώργος Αμπαδιωτάκης με 10 αποκρούσεις έχοντας αρκετές ως κίπερ της Παναχαϊκής (Πανιώνιο, Παναθηναϊκό) στην Α΄ Εθνική.

Εφημερίδα της εποχής αναφέρει: “Οι παίκτες της Καλαμάτας δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Αμπαδιωτάκη ούτε από τα 11 μέτρα και η Παναχαϊκή πήρε το βαθμό (1-1) στο ντέρμπι της Πελοποννήσου.

Στη δύση του αγώνα η Καλαμάτα έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία να βάλει στην τσέπη τούς τρεις βαθμούς. Η μπάλα στήθηκε στη βούλα (ανατροπή του Κουτσουρέ από τον Κόστιτς), αλλά οι 2.500 φίλοι των γηπεδούχων δεν πανηγύρισαν.

Ο Βραζιλιάνος Σοάρες σούταρε, ο Αμπαδιωτάκης απέκρουσε όσο έπρεπε για να αλλάξει την πορεία της μπάλας που βρήκε στο δοκάρι.

Ο Γιώργος Αμπαδιωτάκης ήταν ο ήρωας των Πατρινών. Είχε στο ενεργητικό πολλές αποκρούσεις, ιδιαίτερα στην πρώτη πράξη του αγώνα, όταν η Καλαμάτα πίεσε ασφυκτικά την Παναχαϊκή. Με λάθη η διαιτησία του Νίκου. Αγνόησε χέρι πέναλτι του Κοπερτίνο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και είχε κι άλλα ανάποδα σφυρίγματα“.

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Μόιας Ράντονιτς τόνισε: «Μας έσωσε ο Αμπαδιωτάκης στο πρώτο μέρος, όπου η Καλαμάτα ήταν σαφώς ανώτερη».