Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον Παναιγιάλειο

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τους Αιγιώτες (μαζί με το Κύπελλο), δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τους Ραφηνιώτες, ενώ αμφότερες ομάδες έχουν πλέον 6 βαθμούς.

Ο Παναιγιάλειος κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό του στο πρώτο 45λεπτο, πετυχαίνοντας δύο γκολ. Το σκορ άνοιξε ο Σκούτας, στο 38’, ενώ ο Φουρτάδο, στο 43’ διπλασίασε τα τέρματα των «μελανόλευκων».

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Θύελλα ανέβασε ρυθμό, ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 60΄, με το Ζέκιο.

Η Θύελλα Ραφήνας πίστεψε σε κάτι καλύτερο μετά τη μείωση του σκορ σε 1-2, απείλησε σε ένα - δύο περιπτώσεις για το 2-2. Είχε μια καλή ευκαιρία με τον Σουλτανίδη στο 91΄, όταν ο Παναιγιάλειος είχε μείνει με παίκτη λιγότερο από το 88ο λεπτό λόγω αποβολής του Μπακατσέλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά τελικά δεν απέφυγε την ήττα.

ΦΙΛΜ:

38΄ Γκολ με τον Σκούτα στο 38΄, ύστερα από σέντρα του Γραμματίκα και διαγώνιο πλασέ του σκόρερ.

43΄ Γκολ 2-0 ο Φουρτάδο με πλασέ, ύστερα από φάουλ του Μητρόπουλου και σύγχυση στην εστία της Θύελλας.

60΄ Γκολ 1-2 ο Ζέκιο με σουτ εκτός περιοχής, ύστερα από την πάσα του Μπουτάκη.

Παναιγιάλειος: Ντούνης, Γραμματίκας (54΄ Μπακατσέλος), Κυριακόπουλος, Δοξάκης, Μέρο, Λούγκος, Τζανουλίνος, Σκούτας (85΄ Παπασπηλιόπουλος), Φουρτάδο, Κούντικ (54΄ Καλούδης), Μητρόπουλος (73΄ Κοτσόκολος)

Θύελλα Ραφήνας: Πάντος, Φύτρος, Λ. Παπαδόπουλος, Σουλτανίδης, Σωτηριάδης, Ντόσκας, Μαργέτης (69΄ Χ. Μπουντάκης), Αράπης (46΄ Β. Παπαδόπουλος), Κ. Μπουντάκης (60΄ Μαραθιανός), Δημητρίου, Ζέκιο.

Παναιγιάλειος: «Ετοιμοπόλεμοι» για το εντός έδρας ματς με τη Θύελλα Ραφήνας

Με πρωινή προπόνηση στο δημοτικό στάδιο Αιγίου η ομάδα του Παναιγιαλείου ολοκλήρωσε την προετοιμασία της ενόψει του εντός έδρας αγώνα της με τη Θύελλα Ραφήνας, ο οποίος θα διεξαχθεί στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του φετινού πρωταθλήματος του 6ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής.

Αμέσως μετά την προπόνηση που περιελάμβανε χαλαρό τρέξιμο και συγκεκριμένες ασκήσεις τακτικής, ο Χρήστος Παρασκευόπουλος ενημέρωσε τους παίκτες ότι σήμερα, λίγο πριν από την αναμέτρηση με την αθηναϊκή ομάδα, θα ανακοινώσει την 18άδα, σε μία κίνηση προφανώς να τους έχει όλους «ετοιμοπόλεμους», πλην φυσικά του Μάζη, ο οποίος στο πρόσφατο ματς Κυπέλλου υπέστη ρωγμώδες κάταγμα στον αριστερό του καρπό και θα απουσιάσει περί τις τρεις εβδομάδες.

Ο αγώνας θα ξεκινήσει στις 4μ.μ. και τα εισιτήρια κοστίζουν 8 ευρώ στη Θύρα 1 και 10 ευρώ στη Θύρα 3 (μαθητές Λυκείου - στρατιώτες - φοιτητές - γυναίκες: 5 ευρώ).

Δεύτερη σερί νίκη της Παναχαϊκής Κ-16 στο "Attica Cup"

Μεγάλη νίκη σήμερα για την ομάδα Κ-16 της Παναχαϊκής, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος "ΑΤΤΙΚΑ".

Οι νεαροί ποδοσφαιριστές του Φώτη Παπαπαναγή έπαιξαν εξαιρετικά και νίκησαν στην Παλλήνη Αττικής, την αντίστοιχη Κ-16 του Πανιώνιου με 2-0. Τα γκολ της ομάδας της Πάτρας σημείωσε ο Σουγλέρης στο 20΄και το 39΄.

Παναχαϊκή ( Φώτης Παπαπαναγής ): Μικές Μ.,Ταρνάρης, Γιώτης, Μικές Ε., Κωστόπουλος, Ψαθογιαννάκης,  Θεοδωρόπουλος,  Κουνάβης, Σουγλέρης, Νέος, Παναγιωτακόπουλος ( αρχική εντεκάδα ). Έπαιξαν επίσης οι : Πετρόπουλος, Στασινόπουλος, Γκίτσης, Αυγέρος, Φραντζής, Θωμάς, Χαριτάτος, Ζαβός, Ρηγόπουλος .

Η ΕΠΟ όρισε το Παμπελοποννησιακό για το ματς με τον Ολυμπιακό!

Σίγουρα μία εξέλιξη που δεν χαροποιεί σε καμία περίπτωση τους φίλους της Παναχαϊκής., που ήθελαν να δουν την ομάδα τους στην φυσική της έδρα.

Η ΕΠΟ όρισε επίσημα ως έδρα το Παμπελοποννησιακό Στάδιο, για την αναμέτρηση της Παναχαϊκής με τον Ολυμπιακό για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος, που θα διεξαχθεί την Πέμπτη 1/10 και ώρα 17:15.

Όπως φαίνεται, πέρασε η επιθυμία της Αστυνομίας που πίεζε προς αυτή την κατεύθυνση, κάτι που επιβεβαίωσε με δηλώσεις του και ο πρόεδρος της "κοκκινόμαυρης" ΠΑΕ Κώστας Μπακαλάρος στην εφημερίδα "Κόσμος". Χαρακτηριστικά τόνισε: "Η διοίκηση της Παναχαϊκής θέλει ο αγώνας να γίνει στην Αγυιά. Η εισήγηση της Αστυνομίας είναι να γίνει στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο αλλά  η ΠΑΕ θα επιμείνει ο αγώνας να διεξαχθεί στο γήπεδο της Αγυιάς. Όμως δεν εξαρτάται 100% από την δική μας θέληση. Αν εξαρτιόταν μόνο από την Παναχαϊκή δεν θα συζητούσαμε καν για την έδρα του αγώνα. Θα εξαντλήσουμε τα περιθώρια μέχρι την τελευταία ώρα για να γίνει το παιχνίδι στην Αγυιά  αλλά αν δεν γίνεται διαφορετικά είμαστε υποχρεωμένοι να δεχθούμε την απόφαση διεξαγωγής στο Στάδιο".

Προς Δεκέμβριο η έναρξη του πρωταθλήματος Νέων

Το πρωτάθλημα Νέων της Football League αναμένεται να ξεκινήσει τον Δεκέμβριο.

Σε πρόσφατο ΔΣ της Football League η διοργανώτρια προχώρησε στον καταρτισμό των ομίλων του πρωταθλήματος Νέων. Ωστόσο, απόφαση για την έναρξή του δεν έχει αποφασιστεί ακόμα. Αυτό θα γίνει σε προσεχές συμβούλιο και όλα δείχνουν ότι οι ομάδες Κ19 θα ριχτούν στη μάχη τον Δεκέμβριο.

Υπενθυμίζεται ότι η κανονική περίοδος θα διεξαχθεί σε 14 αγωνιστικές, οπότε δεν υπάρχει η πίεση ημερομηνιών. Πέρυσι η διοργάνωση εκκίνησε 16 Δεκεμβρίου. Εκκρεμεί, φυσικά, ανακοίνωση της λίγκας σχετικά με την κλήρωση.

Πηγή: flnews.gr

Ευχαρίστησε φίλαθλο ο Παναιγιάλειος

Καθημερινή είναι η στήριξη των φιλάθλων του Παναιγιάλειου στην ομάδα, με τη διοίκηση να ευχαριστεί  έναν εξ αυτών.

Συγκεκριμένα, με ανακοίνωσή τους οι «μελανόλευκοι» είπαν το δικό τους «ευχαριστώ» στον Κωνσταντίνο Κορδά για την οικονομική στήριξή του τα τελευταία χρόνια.

Αναλυτικά η ανακοίνωση: «Η διοίκηση του Παναιγιαλείου Γυμναστικού Συλλόγου νιώθει την ανάγκη να ευχαριστήσει τον Κωνσταντίνο Κορδά (διατηρεί τεχνικό γραφείο ανελκυστήρων στο Αίγιο) για τη σημαντική οικονομική στήριξη που παρέχει τα τελευταία χρόνια στην ομάδα, συμβάλλοντας καθοριστικά στην επίτευξη των στόχων της.

Ο Παναιγιάλειος δεν θα μπορούσε να είναι σε αυτό το επίπεδο χωρίς τη βοήθεια κάποιων φιλάθλων που καθημερινά αποδεικνύουν εμπράκτως το ενδιαφέρον και την αγάπη τους για αυτόν. Ένας εξ αυτών είναι και ο κ. Κορδάς, ο οποίος, παρά τις δύσκολες οικονομικά συγκυρίες, εξακολουθεί να είναι αρωγός στην προσπάθεια της “Μαύρης Θύελλας”».

Φιλική επικράτηση για την Κ-17 της Παναχαϊκής

Ένας ξεχωριστός φιλικός αγώνας 5χ5 έγινε χθες το απόγευμα, στο γήπεδο της Παναχαϊκής στην Αγυιά. Η ομάδα Κ17 της Παναχαϊκής αντιμετώπισε κλιμάκιο της Κ17  Εθνικής Αυστραλίας στο ποδόσφαιρο σάλας.

Η ομάδα της Πάτρας νίκησε με σκορ 9-3. Τα γκολ για το συγκρότημα του Φώτη Παπαπαναγή σημείωσαν οι  Θεοφάνης  4 και από ένα τέρμα οι  Θεοφανόπουλος, Κεχρανιάς, Αποστολόπουλος, Θανόπουλος, Χριστόπουλος.

Παναχαϊκή ( Φώτης Παπαπαναγής ) : Μικές, Αποστολόπουλος, Ζησιμόπουλος, Θανόπουλος,  Θεοφάνης, Θεοφανόπουλος, Καναβός, Κεχρανιάς, Κουνάβης, Μπάδας, Νέος, Παναγιωτακόπουλος, Πλούμης, Οφρυδόπουλος, Χριστόπουλος.

Η ΠΑΕ Παναχαϊκή 1891 ευχαριστεί ιδιαιτέρως την εταιρία ΚΟΥΛΟΥ για την συνεργασία και προσφορά της, στους αγώνες των υποδομών του συλλόγου.

Koulou Loukoumi

Φορτσάρει για τη σέντρα η Παναχαϊκή

H Παναχαϊκή μετρά αντίστροφα για την έναρξη του πρωταθλήματος.

Στα θετικά είναι ότι το οπλοστάσιο του Σωκράτη Οφρυδόπουλου αναμένεται να γεμίσει σύντομα, καθώς αναμένονται επιστροφές.

Ο Σπύρος Φουρλάνος ανεβάζει στροφές, ενώ το ίδιο ισχύει και για τον Αλέξανδρο Μπιτσάκο που είναι εντός χρονοδιαγράμματος  επιστροφής.

Αντίθετα, ο Γιώργος Μουστακόπουλος συνεχίζει σταθερά το ατομικό του πρόγραμμα, όπως και ο Άντον Καρατσανάκοφ που επίσης έτρεξε με τους δικούς του ρυθμούς.

Η προετοιμασία θα ενταθεί τις επόμενες ημέρες, με τους παίκτες να ανεβάζουν όλο και περισσότερες στροφές.

Αγχωτική πρόκριση για τον Παναιγιάλειο (photos)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νίκος Χρονάς

ΣΚΟΡΕΡ: 24’ Καλούδης

Ο Παναιγιάλειος αν και δυσκολεύτηκε κόντρα στον Πανιώνιο/Αχιλλέα Αγυιάς πήρε την νίκη με 1-0 εκτός έδρας και την πρόκριση για τον γ΄ γύρο του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Αχαΐας. Στο αγωνιστικό μέρος οι γηπεδούχοι στο 20ο λεπτό είχαν μια πολύ καλή ευκαιρία. Ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Κουλούρη, κεφαλιά μέσα από την περιοχή του Παπαχαραλάμπους, απέκρουσε όμως ο Ντούνης.

Στο 24ο λεπτό σέντρα από τ’ αριστερά του Σκούτα,  ο Καλούδης με ωραία κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι γράφει το 0-1. Στο 35΄ σουτ οβίδα του Κοτσόκολου η μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο 43ο λεπτό νέα μεγάλη ευκαιρία για τους Αιγιώτες με το δυνατό σουτ του Μάζη. Η μπάλα προσέκρουσε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τσάκωνα.  Στο 78ο λεπτό ο Κούντικ πραγματοποίησε ωραίο σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και η ομάδα του Αιγίου πήρε την πρόκριση.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ/ΑΧΙΛΛΕΑΣ (Κ. Λάζαρης): Τσάκωνας, Κόκλας, Σαχίνη (70’ Διγγελόπουλος), Κάππας, Μανούσος, Σπάχιου (52’ Νάτσης), Παπαχαραλάμπους (50’ Σκιαδάς), Ευαγγέλου, Μάγκος (73’ Μπουρμπούλης), Κουλούρης, Μπουχάγιερ

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Χ. Παρασκευόπουλος): Ντούνης, Μπακατσέλος, Κυριακόπουλος (50’ Οριόλ), Παπασπηλιόπουλος, Μέρο, Λούγκος (50’ Καλόφωνος), Σπυρόπουλος (55’ Τζανουλίνο), Κοτσόκολος, Σκούτας, Μάζης, Καλούδης (65’ Κούντικ).

Δείτε πλούσιο φωτογραφικό υλικό του Δημήτρη Σαρρή από την αναμέτρηση πατώντας εδώ