Παναχαϊκή: Νικηφόρο πέρασμα από την Λάρισα και +4

Η Παναχαϊκή επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα Λάρισας εκτός έδρας με τέρμα του Κυνηγόπουλου στο 82ο λεπτό και αποσπάστηκε στο +4 από τον τέταρτο ΑΟΧ/Κισσαμικό στην "μάχη" που γίνεται για την 3η θέση.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού η Παναχαϊκή έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί. Ο Πλέγας από τη μικρή περιοχή έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Φωτάκη, δεν τελείωσε σωστά τη φάση και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Μετά το πρώτο 20λεπτο, ο Απόλλων προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Σούλη και είχε κάποιες καλές στιγμές, χωρίς ωστόσο να πετύχει κάτι παραπάνω, με εξαίρεση τη φάση στο 43′ που οι γηπεδούχοι σκόραραν αλλά ο διαιτητής Τεβεκέλης υπέδειξε επιθετικό φάουλ στον Σούλη.

Οι ποδοσφαιριστές του Σωκράτη Οφρυδόπουλου είχαν τον έλεγχο και έχασαν σημαντική ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, όταν ο Ελευθεριάδης σε τετ-α-τετ με τον με τον Παϊτέρη, αντί να πλασάρει επέλεξε να σουτάρει δυνατά και η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 82ο λεπτό ο Κυνηγόπουλος με διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΦΙΛΜ:

1' Ο Φωτάκης εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο Πλέγας από πολύ κοντά αστόχησε με προβολή να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Απόλλωνα Λάρισας.

9' Ο Πολίμος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Παϊτέρη να μπλοκάρει σταθερά στην αγκαλιά του.

17' Ο Πολυχρόνης έκλεψε τη μπάλα από τον Κουρτεσιώτη, την έδωσε στον Αργυρόπουλο που δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή στον άξονα με τον Παϊτέρη να πέφτει και να μπλοκάρει τη μπάλα.

20' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, ο Λίταινας από τα δεξιά μέσα στη περιοχή έστρωσε τη μπάλα στον επερχόμενο Κανούλα, το πλασέ του τελευταίου πέρασε ελάχιστα άουτ από την συμβολή των δοκαριών.

30' Σέντρα του Κουρτεσιώτη από τα αριστερά, ο Κανούλας πήρε την κεφαλιά με τον Σούλη να έχει κάνει κακή έξοδο, δεν δημιουργήθηκε όμως μεγαλύτερος κίνδυνος καθώς στη συνέχεια της φάσης ήταν παίκτης των γηπεδούχων σε θέση οφσάιντ.

37’ Ο Αργυρόπουλος απείλησε την εστία του Απόλλωνα, το διαγώνιο σουτ από τα αριστερά πέρασε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Παϊτέρη.

42’ Ακυρώθηκε γκολ του Απόλλωνα Λάρισας για φάουλ πάνω στον τερματοφύλακα της Παναχαϊκής Σούλη. Ο Κανούλας έκανε το σουτ, η μπάλα πήρε ύψος μετά την επέμβαση του Σούλη και κατέληξε στα δίχτυα αφού ο τερματοφύλακας της Παναχαϊκής πιέστηκε από τον Μαυριά.

45’ Ευκαιρία για την Παναϊκή, με τον Αργυρόπουλο να βρίσκει άθελά του τον Ελευθεριάδη μέσα από την περιοχή, αλλά από θέση τετ-α-τετ σούταρε πάνω από τα δοκάρια του Παϊτέρη.

48’ Σουτ του Αγρόδημου έξω από την περιοχή η μπάλα άουτ δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σούλη.

55’ Δυνατό σουτ του Φωτάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα μόλις δίπλα από την εστία του Παϊτέρη.

82’ Ο Κυνηγόπουλος με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στην εστία του Απόλλωνα Λάρισας (0-1).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Παϊτέρης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας (85' Λουκάς), Ανδρέου B., Αγρόδημος, Χατζής (85' Σουλιώτης), Μαυριάς, Καρακατσάνης (73' Κακάμης), Λίταινας, Κανούλας,

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Σούλης, Πολυχρόνης, Πολίμος, Λουμπαρδέας, Πλέγας, Μουστακόπουλος, Φωτάκης, Κυνηγόπουλος, Ελευθεριάδης (78' Αποστολόπουλος), Αργυρόπουλος (69' Μασούρας), Μωραΐτης (59' Αντωνακόπουλος).

Διαιτητής: Τεβεκέλης (Μακεδονίας), Βοηθοί: Τζιαμπάσης (Κοζάνης), Φράγιος (Μακεδονίας), 4ος: Φωτιάδης (Καστοριάς).

Κίτρινες κάρτες: 36' Καρακατσάνης - 15' Κυνηγόπουλος.