Το γύρισε μέσα σε τρία λεπτά η Παναχαϊκή

Σπουδαία εντός έδρας νίκη πέτυχε η Παναχαϊκή. Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου ήταν αυτή η οποία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά του αγώνα και στο 13΄ είχε την πρώτη της καλή στιγμή με την κεφαλιά του Κυνηγόπουλου να αποκρούεται από τον Μακρυωνίτη.

Στο 15΄ η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου είχε την δεύτερη της καλή φάση στο ματς, το σουτ όμως του Μουστακόπουλο πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα των Λακώνων. Στο 30΄ οι Αχαιοί έχασαν την καλύτερη τους ευκαιρία στο ματς με την εκτέλεση φάουλ του Μουστακόπουλου να σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Μακρυωνίτη.

Αυτό το οποίο δεν είχαν καταφέρει μέχρι τότε οι γηπεδούχοι, το πέτυχαν οι παίκτες του Μάρκου Στεφανίδη στο 44΄, με το πλασέ του Φουρτάδο κάνοντας με τον τρόπο αυτό το 0-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 61΄ η Παναχαϊκή κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με κεφαλιά του Μωραϊτη και στο 64΄ κατάφερε να πάρει το τρίποντο χάρη σε πλασέ του Μουστακόπουλου ο οποίος έκανε το 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Σούλης, Ντάσιος (65' Πολυχρόνης), Πολίμος, Λουμπαρδέας, Σωτηράκος, Φωτάκης, Μουστακόπουλος, Πλέγας, Μασούρας (58' Αποστολόπουλος), Κυνηγόπουλος, Μωραΐτης (80' Αντωνακόπουλος).

ΣΠΑΡΤΗ (Μάρκος Στεφανίδης): Μακρυωνίτης, Ζουλιώτης, Νιάρος, Σάββα, Δοδοντσάκης (55' Βοσνακίδης), Παναγιώτου, Τριανταφυλλάκος, Γραικός (73' Δεινόπαπας), Καζβιρόπουλος (46' Μουζακίτης), Φουρτάδο, Γουόρντεν.