Η «πρωτιά» του Σούλη Παπαδόπουλου

Ο πιο πετυχημένος προπονητής του Αστέρα Αμαλιάδας στη σύντομη τριετή παρουσία του στη Γ΄ Εθνική, έγινε ο Σούλης Παπαδόπουλος με τη νίκη που σημείωσε στη Ζάκυνθο η ομάδα της Αμαλιάδας.

Ο Σούλης Παπαδόπουλος, όχι μόνο οδήγησε τον Αστέρα στην κατάκτηση του τίτλου για πρώτη φορά στην ιστορία του σε μια κατηγορία στην οποία έχει παίξει όλες κι όλες τρεις σεζόν, αλλά έγινε και ο προπονητής που έχει συγκεντρώσει τους περισσότερους βαθμούς, 31, έναντι του Λάζαρου Σέμου ο οποίος βρίσκεται στη δεύτερη θέση με 28 βαθμούς.

Ο Σούλης Παπαδόπουλος, βρίσκεται καθ’ οδόν να ξεπεράσει τον Λάζαρο Σέμο και σε συμμετοχές, καθώς εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, μετά την ολοκλήρωση των μπαράζ, θα έχει πετύχει και αυτό. Ο Σούλης Παπαδόπουλος έχει 13 συμμετοχές, έναντι 18 του Λάζαρου Σέμου και 9 του προκατόχου του Τίμου Καβακά.

Εκπλήξεις και δώρα από την Παναχαϊκή

Εκπλήξεις και δώρα περιμένουν τους φιλάθλους που θα παρακολουθήσουν τον αγώνα της Τετάρτης μεταξύ της Παναχαϊκής και της ΑΕ Καραϊσκάκης στην Αγυιά (17.00).

Στο ημίχρονο του αγώνα θα γίνουν κληρώσεις τόσο για τους κατόχους εισιτηρίων διαρκείας όσο και απλών εισιτηρίων εισόδου έτσι ώστε αρκετοί τυχεροί να κερδίσουν αναμνηστικά της αγαπημένης μας ομάδας.

Για το λόγο αυτό οι φίλαθλοι που θα παρακολουθήσουν από κοντά τον αγώνα της Τετάρτης δεν θα πρέπει μετά την είσοδο τους να «αποχωριστούν» το εισιτήριο τους αφού, με βάση τον αριθμό του, ίσως είναι μεταξύ των τυχερών της κλήρωσης που θα πραγματοποιηθεί.

Ραντεβού την Τετάρτη στην Αγυιά με πολλές εκπλήξεις και πολλά δώρα για τους «κοκκινόμαυρους» φιλάθλους!

«Χάνει» και τον Φουρλάνο η Παναχαϊκή

Αρθροσκόπηση στην οπίσθια αριστερή ποδοκνημική, θα κάνει ο Σπύρος Φουρλάνος. Η επέμβαση για τον ποδοσφαιριστή της Παναχαϊκής είναι προγραμματισμένη για αύριο και σύμφωνα με τις εκτιμήσεις των γιατρών αμέσως μετά θα ακολουθήσει πρόγραμμα αποκατάστασης το οποίο θα διαρκέσει 4 – 6 εβδομάδες.

Ξεκίνησε η προετοιμασία

Αποθεραπεία για όσους παίκτες αγωνίστηκαν χθες στη Λάρισα και κανονική προπόνηση για όλους τους υπόλοιπους ποδοσφαιριστές, περιελάμβανε το σημερινό πρόγραμμα των «κοκκινόμαυρων» εν όψη του αγώνα της Τετάρτης με την ΑΕ Καραϊσκάκης στην Αγυιά (ώρα 17.00).

Σε ότι αφορά τους τραυματίες ο Αλέξανδρος Μπιτσάκος ακολουθεί το πρόγραμμα αποκατάστασης,  οι Μακρυδημήτρης - Σωτηράκος και Βασιλείου έκαναν ατομικό πρόγραμμα, ενώ οι Φουρλάνος και Στεργίδης όπως ήταν φυσικό δεν προπονήθηκαν.

Στα ευχάριστα της ημέρας η επιστροφή του Γιώργου Ντάσιου ο οποίος προπονήθηκε κανονικά ξεπερνώντας έτσι την ίωση που τον ταλαιπώρησε το Σαββατοκύριακο και είχε σαν αποτέλεσμα να μην ακολουθήσει την αποστολή στη Λάρισα.

Από το παιχνίδι της Τετάρτης θα απουσιάσει ο Βασίλης Σούλης ο οποίος είναι τιμωρημένος αφού θα εκτίσει ποινή μιας αγωνιστικής λόγω καρτών.

Αύριο η προπόνηση θα γίνει και πάλι στην Αγυιά και αμέσως μετά θα ανακοινωθεί η αποστολή της ομάδας η οποία το απόγευμα της Τρίτης θα αποσυρθεί στο ξενοδοχείο.

Φιλική «τεσσάρα» επί του Παναιτωλικού για την Κ-15 της Παναχαϊκής

Με δύο γκολ του πολύ καλού Θεοφανόπουλου (19’ & 33’) και από ένα των Στασινόπουλου (69’) & Μικέ (86’) η ομάδα Νέων Κ15 της Παναχαϊκής (φωτό απο το παιχνίδι) νίκησε το πρωί σε φιλικό αγώνα που έγινε στο Αθλητικό Κέντρο «EMILEON» στο Αγρίνιο την αντίστοιχη του Παναιτωλικού με σκορ 4-1. Η ομάδα του Παναιτωλικού είχε μειώσει προσωρινά το σκορ στο 58’ σε 2-1.

Παναχαϊκή: Νικηφόρο πέρασμα από την Λάρισα και +4

Η Παναχαϊκή επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα Λάρισας εκτός έδρας με τέρμα του Κυνηγόπουλου στο 82ο λεπτό και αποσπάστηκε στο +4 από τον τέταρτο ΑΟΧ/Κισσαμικό στην "μάχη" που γίνεται για την 3η θέση.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού η Παναχαϊκή έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί. Ο Πλέγας από τη μικρή περιοχή έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Φωτάκη, δεν τελείωσε σωστά τη φάση και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Μετά το πρώτο 20λεπτο, ο Απόλλων προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Σούλη και είχε κάποιες καλές στιγμές, χωρίς ωστόσο να πετύχει κάτι παραπάνω, με εξαίρεση τη φάση στο 43′ που οι γηπεδούχοι σκόραραν αλλά ο διαιτητής Τεβεκέλης υπέδειξε επιθετικό φάουλ στον Σούλη.

Οι ποδοσφαιριστές του Σωκράτη Οφρυδόπουλου είχαν τον έλεγχο και έχασαν σημαντική ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, όταν ο Ελευθεριάδης σε τετ-α-τετ με τον με τον Παϊτέρη, αντί να πλασάρει επέλεξε να σουτάρει δυνατά και η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 82ο λεπτό ο Κυνηγόπουλος με διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΦΙΛΜ:

1' Ο Φωτάκης εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο Πλέγας από πολύ κοντά αστόχησε με προβολή να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Απόλλωνα Λάρισας.

9' Ο Πολίμος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Παϊτέρη να μπλοκάρει σταθερά στην αγκαλιά του.

17' Ο Πολυχρόνης έκλεψε τη μπάλα από τον Κουρτεσιώτη, την έδωσε στον Αργυρόπουλο που δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή στον άξονα με τον Παϊτέρη να πέφτει και να μπλοκάρει τη μπάλα.

20' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, ο Λίταινας από τα δεξιά μέσα στη περιοχή έστρωσε τη μπάλα στον επερχόμενο Κανούλα, το πλασέ του τελευταίου πέρασε ελάχιστα άουτ από την συμβολή των δοκαριών.

30' Σέντρα του Κουρτεσιώτη από τα αριστερά, ο Κανούλας πήρε την κεφαλιά με τον Σούλη να έχει κάνει κακή έξοδο, δεν δημιουργήθηκε όμως μεγαλύτερος κίνδυνος καθώς στη συνέχεια της φάσης ήταν παίκτης των γηπεδούχων σε θέση οφσάιντ.

37’ Ο Αργυρόπουλος απείλησε την εστία του Απόλλωνα, το διαγώνιο σουτ από τα αριστερά πέρασε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Παϊτέρη.

42’ Ακυρώθηκε γκολ του Απόλλωνα Λάρισας για φάουλ πάνω στον τερματοφύλακα της Παναχαϊκής Σούλη. Ο Κανούλας έκανε το σουτ, η μπάλα πήρε ύψος μετά την επέμβαση του Σούλη και κατέληξε στα δίχτυα αφού ο τερματοφύλακας της Παναχαϊκής πιέστηκε από τον Μαυριά.

45’ Ευκαιρία για την Παναϊκή, με τον Αργυρόπουλο να βρίσκει άθελά του τον Ελευθεριάδη μέσα από την περιοχή, αλλά από θέση τετ-α-τετ σούταρε πάνω από τα δοκάρια του Παϊτέρη.

48’ Σουτ του Αγρόδημου έξω από την περιοχή η μπάλα άουτ δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σούλη.

55’ Δυνατό σουτ του Φωτάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα μόλις δίπλα από την εστία του Παϊτέρη.

82’ Ο Κυνηγόπουλος με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στην εστία του Απόλλωνα Λάρισας (0-1).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Παϊτέρης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας (85' Λουκάς), Ανδρέου B., Αγρόδημος, Χατζής (85' Σουλιώτης), Μαυριάς, Καρακατσάνης (73' Κακάμης), Λίταινας, Κανούλας,

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Σούλης, Πολυχρόνης, Πολίμος, Λουμπαρδέας, Πλέγας, Μουστακόπουλος, Φωτάκης, Κυνηγόπουλος, Ελευθεριάδης (78' Αποστολόπουλος), Αργυρόπουλος (69' Μασούρας), Μωραΐτης (59' Αντωνακόπουλος).

Διαιτητής: Τεβεκέλης (Μακεδονίας), Βοηθοί: Τζιαμπάσης (Κοζάνης), Φράγιος (Μακεδονίας), 4ος: Φωτιάδης (Καστοριάς).

Κίτρινες κάρτες: 36' Καρακατσάνης - 15' Κυνηγόπουλος.

Σωκράτης Οφρυδόπουλος: «Στόχος μας η επιστροφή στις νίκες»

Με αφορμή τον αυριανό αγώνα με τον Απόλλωνα Λάρισας (ώρα 17.00) στο πλαίσιο του Πρωταθλήματος της Football League ο προπονητής των «κοκκινόμαυρων» Σωκράτης Οφρυδόπουλος έκανε την εξής δήλωση:

«Αύριο αντιμετωπίζουμε έναν αντίπαλο που από τον μεταξύ μας αγώνα στο πρώτο γύρο και μετά, είχε ανοδική πορεία έχοντας κρατήσει μια σταθερότητα που του έχει δώσει μια άνετη παραμονή και τη δυνατότητα διεκδίκησης μιας καλύτερης θέσης στο πρωτάθλημα. Διαθέτει καλούς  παίκτες, έμπειρους αλλά και νεαρούς σε ηλικία που παίζουν καλό ποδόσφαιρο.

Εμείς θέλουμε όπως και σε κάθε αγώνα τους τρεις βαθμούς και θα προσπαθήσουμε να τους πάρουμε κρατώντας το ρυθμό μας σε άμυνα και επίθεση. Εχουμε έναν τρόπο παιχνιδιού και στο μεγαλύτερο μέρος του πρωταθλήματος τον υποστηρίξαμε. Η τακτική μας προσαρμόζεται κάποιες φορές και από τον αντίπαλο και από τις συνθήκες. Φυσικά αναφέρομαι και στους προηγούμενους αγώνες αλλά και σε αυτούς που θα ακολουθήσουν. Όλα είναι μέσα στο ποδόσφαιρο. Τα παιδιά μας ακόμα και σε δύσκολες καταστάσεις έχουν ανταποκριθεί, αλλά κυρίως πάντα έχουν προσπαθήσει. Στο αυριανό παιχνίδι θα μπούμε στο γήπεδο με σκοπό να επανέρθουμε στις νίκες απέναντι σε έναν ικανό αντίπαλο. Όλα δείχνουν ότι θα γίνει ένας καλός και ενδιαφέρον αγώνας.

Θέλουμε τέλος να ευχαριστήσουμε πολύ τον κόσμο μας που και στον αγώνα με τον Απόλλων Πόντου έδωσε δυναμικό παρόν».

Κακή ήττα για τους Νέους Παναχαϊκής

Σε αναμέτρηση που ολοκληρώθηκε πριν λίγο η ομάδα Νέων της Παναχαϊκής γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 2-1 από την ομάδα Νέων του Εργοτέλη στο ξεκίνημα του 3ου γύρου του πρωταθλήματος.

Στο 46’ ο Σαϊτάκης με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ. Έξι λεπτά αργότερα ο Κουτσογιαννάκης ήταν αυτός που διπλασίασε τα τέρματα για τον Εργοτέλη μετά από έξοχη πάσα του Σαϊτάκη.

Το μόνο που κατάφεραν οι "κοκκινόμαυροι" ήταν να μειώσουν το σκορ στο 84’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σταυρόπουλου το οποίο κέρδισε ο Αγριμάκης.

Παναχαϊκή (Παπαπαναγής): Μπαμπούνης, Καλαμπόκας (53′ Αγριμάκης), Καρμακόλιας (51′ Τσεκούρας), Αμπάρα, Νικόπουλος, Σταυρόπουλος, Αυλωνίτης, Κοντός (30′  Σκιαδαρέσης), Μπούτιβας (51′ Τσερικλός), Μακρής (53′ Βαρσαμίδης), Βασάρας.

Εργοτέλης: Κορνηλάκης, Λούσι, Πλαϊτάκης, Κουτάντος (78’ Κεφαλούκος), Κουτεντάκης, Τσακάνι, Κατσούρι, Σαϊτάκης (83’ Σαμπροβαλάκης), Κουτσογιαννάκης (75’ Μαυροειδής), Μαυροματίδης, Δουλγεράκης

Mε πολλές απουσίες η Παναχαϊκή στη Λάρισα

Ανακοινώθηκε πριν από λίγο η αποστολή της Παναχαϊκής για τον αυριανό αγώνα με τον Απόλλωνα Λάρισας. Από τον προπονητή της ομάδας, Σωκράτη Οφρυδόπουλο επελέγησαν οι εξής ποδοσφαιριστές:Βρονταράς, Σούλης, Χαλκιάς, Πολίμος, Λουμπαρδέας, Πλέγας, Μουστακόπουλος, Γκίνο, Πολυχρόνης, Φωτάκης, Αργυρόπουλος, Μαστραντωνάκης, Κωνσταντακόπουλος, Μασούρας, Αποστολόπουλος, Ελευθεριάδης, Αντωνακόπουλος, Κυνηγόπουλος, Μωραΐτης.

Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού έμειναν οι Μπιτσάκος (πρόγραμμα αποκατάστασης), Στεργίδης (ρήξη μηνίσκου), Φουρλάνος (ενοχλήσεις στην ποδοκνημική άρθρωση), Μακρυδημήτρης – Σωτηράκος (πρόγραμμα αποκατάστασης μετά τους τραυματισμούς που είχαν στον αγώνα με τον Παναιγιάλειο) και Βασιλείου (δεν προπονήθηκε σήμερα γιατί ένιωθε ενοχλήσεις στο γόνατο).

Στην αποστολή δεν συμπεριελήφθη ο Γιώργος Ντάσιος ο οποίος ταλαιπωρείται από ίωση. Εκτός αποστολής επίσης έμεινε ο Νίκος Μπουτζίκος που είναι τιμωρημένος λογω καρτών, καθώς και οι Μπαμπούνης και Μπούτιβας που συμπεριελήφθησαν στην αποστολή της Κ20 για τον αγώνα με τον Εργοτέλη.
Εκτός αποστολής τέλος έμεινε ο Αγουρίδης.

Οι ποδοσφαιριστές της Παναχαϊκής προπονήθηκαν το πρωί στην Αγυιά και το μεσημέρι αναχωρούν για τη Λάρισα.

Ρήξη μηνίσκου ο Στεργίδης - Εκτός ο Φουρλάνος

Στην Αγυιά προπονήθηκαν σήμερα το πρωί οι ποδοσφαιριστές της Παναχαϊκής εν όψη του Κυριακάτικου αγώνα με τον Απόλλωνα Λάρισας.

Από την σημερινή προπόνηση αποχώρησε ο Λυμπέρης Στεργίδης ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις. Λίγο αργότερα ο ποδοσφαιριστής της Παναχαϊκής υποβλήθηκε σε μαγνητική εξέταση η οποία έδειξε ρήξη μηνίσκου με αποτέλεσμα να χρειάζεται αρθροσκόπηση.

Επίσης  στην σημερινή προπόνηση ειδικό πρόγραμμα ακολούθησε ο Σπύρος Φουρλάνος ο οποίος νιώθει κάποιες ενοχλήσεις στην ποδοκνημική άρθρωση και δεν υπολογίζεται για τον αγώνα της Κυριακής. Ατομικό πρόγραμμα ακολούθησαν και σήμερα οι Μακρυδημήτρης, Σωτηράκος και Μπιτσάκος.

Όλοι οι υπόλοιποι παίκτες προπονήθηκαν κανονικά. Αύριο οι «κοκκινόμαυροι» θα προπονηθούν το πρωί στην Αγυιά και στη συνέχεια θα ανακοινωθεί η αποστολή η οποία θα ταξιδέψει το μεσημέρι του Σαββάτου για τη Λάρισα.