Φιλική επικράτηση για την Κ-17 της Παναχαϊκής

Ένας ξεχωριστός φιλικός αγώνας 5χ5 έγινε χθες το απόγευμα, στο γήπεδο της Παναχαϊκής στην Αγυιά. Η ομάδα Κ17 της Παναχαϊκής αντιμετώπισε κλιμάκιο της Κ17  Εθνικής Αυστραλίας στο ποδόσφαιρο σάλας.

Η ομάδα της Πάτρας νίκησε με σκορ 9-3. Τα γκολ για το συγκρότημα του Φώτη Παπαπαναγή σημείωσαν οι  Θεοφάνης  4 και από ένα τέρμα οι  Θεοφανόπουλος, Κεχρανιάς, Αποστολόπουλος, Θανόπουλος, Χριστόπουλος.

Παναχαϊκή ( Φώτης Παπαπαναγής ) : Μικές, Αποστολόπουλος, Ζησιμόπουλος, Θανόπουλος,  Θεοφάνης, Θεοφανόπουλος, Καναβός, Κεχρανιάς, Κουνάβης, Μπάδας, Νέος, Παναγιωτακόπουλος, Πλούμης, Οφρυδόπουλος, Χριστόπουλος.

Η ΠΑΕ Παναχαϊκή 1891 ευχαριστεί ιδιαιτέρως την εταιρία ΚΟΥΛΟΥ για την συνεργασία και προσφορά της, στους αγώνες των υποδομών του συλλόγου.

Koulou Loukoumi

Φορτσάρει για τη σέντρα η Παναχαϊκή

H Παναχαϊκή μετρά αντίστροφα για την έναρξη του πρωταθλήματος.

Στα θετικά είναι ότι το οπλοστάσιο του Σωκράτη Οφρυδόπουλου αναμένεται να γεμίσει σύντομα, καθώς αναμένονται επιστροφές.

Ο Σπύρος Φουρλάνος ανεβάζει στροφές, ενώ το ίδιο ισχύει και για τον Αλέξανδρο Μπιτσάκο που είναι εντός χρονοδιαγράμματος  επιστροφής.

Αντίθετα, ο Γιώργος Μουστακόπουλος συνεχίζει σταθερά το ατομικό του πρόγραμμα, όπως και ο Άντον Καρατσανάκοφ που επίσης έτρεξε με τους δικούς του ρυθμούς.

Η προετοιμασία θα ενταθεί τις επόμενες ημέρες, με τους παίκτες να ανεβάζουν όλο και περισσότερες στροφές.

Γ' Εθνική : Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 4ης αγωνιστικής στον 6ο όμιλο

Ορίσθηκαν από την ΕΠΟ οι διαιτητές των αναμετρήσεων της 4ης αγωνιστικής στον 6ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Το παιχνίδι του Διαγόρα Βραχνεϊκων ανάμεσα στον Διαγόρα Ρόδου θα σφυρίξει ο Χρήστος Βεργέτης από την Αρκαδία, με βοηθούς τους Δημήτρη Βεργέτη και Δημήτριο Κύριο του ίδιου Συνδέσμου.

Στο Μενίδι και στον αγώνα του Πανμοβριακού απέναντι στον Αχαρναϊκό, διαιτητής θα είναι ο Γεώργιος Αλαμπέης του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τους Άγγελο Κολλιάκο και Βασίλειο Βαξαβανέλλη του ίδιου Συνδέσμου.

Τέλος στον αγώνα του Αιγίου ανάμεσα σε Παναιγιάλειο και Θύελλα Ραφήνας, διαιτητής θα είναι ο Παναγιώτης Κακρίδης  του Συνδέσμου Κορινθίας με βοηθούς τους Παναγιώτη Σπηλιώτη και Αθανάσιο Κλεπετσάνη του ίδιου Συνδέσμου.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής και οι διαιτητές έχουν ως εξής :

Σάββατο 20/10

Ώρα 15.30

Γήπεδο Παλλήνης, Παλληνιακός-Φοίβος Κρεμαστής, Μπαλαχούτης , Κοντζαμανίδης, Γαρούφος (Συνδέσμου Πειραιά)

Κυριακή 21/10

Ώρα 14.30

Γήπεδο Βραχνεϊκων, Διαγόρας Βραχνεϊκω-Διαγόρας Ρόδου, Χρ. Βεργέτης, Δ. Βεργέτης, Κύριος (Συνδέσμου Αρκαδίας)

Ώρα 16.00

Γήπεδο Οικονομίδειο, Ιάλυσος Ρόδου-Νίκη Τραγανού, Κακουλίδης (Συνδέσμου Θράκης), Στεφούλης (Συνδέσμου Γρεβενών), Μπαλιάκας (Συνδέσμου Κοζάνης)

Γήπεδο Αχαρνών, Αχαρναϊκός-Πανμοβριακός Ριόλου, Αλαμπέης, Κολλιάκος, Βαξαβανέλης (Συνδέσμου Αθηνών)

Γήπεδο Αιγίου, Παναιγιάλειος-Θύελλα Ραφήνας, Κακρίδης, Σπηλιώτης, Κλεπετσάνης (Συνδέσμου Κορινθίας)

Γήπεδο Βάρδας, ΠΑΟ Βάρδας-Αστέρας Αμαλιάδας, Κ. Ανδριανός, Μ. Ανδριανός, Δ. Σωτηρόπουλος (Συνδέσμου Αχαΐας)

Νίκη στο εξ' αναβολής και κορυφή για τον Ιάλυσο Ρόδου (video)

Ιάλυσος Ρόδου-Παλληνιακός 3-2 (26’ Δελαπόρτας, 49’ αυτ. Αρκούδας, 80’ πεν Μισέλ / 55’ Ζέλο, 91’ Ρ. Κωστόπουλος)

Την νίκη με 3-2 απέναντι στον Παλληνιακό πήρε ο Ιάλυσος Ρόδου, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής.

Αυτό το αποτέλεσμα δίνει την ευκαιρία στην ομάδα της Ρόδου να απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής, ευρισκόμενη μόνη πρώτη στην 1η θέση με 9 βαθμούς.

Στο 26’ λεπτό ο Ιάλυσος άνοιξε το σκορ με εξαιρετικό σουτ στο «γάμα» του Δελαπόρτα.

Στο 49’ λεπτό οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους, όταν σε γύρισμα του Δελαπόρτα, ο Αρκούδας άθελα του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 55’ λεπτό ο Παλληνιακός κατάφερε να μειώσει σε 2-1 χάρη σε όμορφο τέρμα με μακρινό σουτ του Ζέλο, αλλά ο Ιάλυσος στο 80’ λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μισέλ, παράβαση στην οποία υπέπεσε ο Δημητρίου, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1.

Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα με κοντινή προβολή ο Ρ. Κωστόπουλος

ΙΑΛΥΣΟΣ ΡΟΔΟΥ : Ανδρούτσος, Σταυλάς, Κόλα, Τσούπρος, Μακρυδημήτρης, Ρεκλείτης (76’ Αθανασίου), Μισέλ, Περογαμβράκης, Κορέτα (57’ Βελλίνης), Δελαπόρτας (82’ Ομπίνα), Γεωργίου (76’ Κ. Χειμωνέτος)

ΠΑΛΛΗΝΙΑΚΟΣ : Τσάκαλος, Κούνας (53’ Σ. Κωστόπουλος), Αρκούδας (61’ μΜέρκουρης), Γκαμάλ, Τρυφιάτης (67’ Κυριόπουλος), Δημητρίου, Ζέλο, Σάμιος, Ματσαδές (78’ Ρ. Κωστόπουλος), Μπιτίλης, Βλάχος

Γ' ΕΘΝΙΚΗ - 6ος ΟΜΙΛΟΣ
Α/ΑΟΜΑΔΑΠΟΝΤΟΙΠΑΙΧΝ.ΝΙΚΕΣΙΣΟΠ.ΗΤΤΕΣΓΚΟΛ +ΓΚΟΛ -ΔΙΑΦ.

Διαγόρας Βραχνεΐκων: Μία επιστροφή, παίρνει φανέλα βασικού ο Καταβάτης

O Διαγόρας Βραχνεΐκων Westenergy θα αντιμετωπίσει σήμερα το μεσημέρι στις 15.30 στο «Φώτης Αραβαντινός» την ιστορική Θύελλα Πατρών για τον β΄ γύρο του Κυπέλλου Ερασιτεχνών.

Ο Φίλιππος Σχοινάς υπολογίζει κανονικά τον Κριστιάν Γκέγκα που εξέτισε την ποινή της τιμωρίας του, ενώ εκτός αναμένεται να μείνουν οι Α. Τρίγκας, Γεωργαντόπουλος, αφού αντιμετωπίζουν κάποια μικροπροβληματάκια τραυματισμών και ο Φίλιππος Σχοινάς δεν θέλει να τους πιέσει ενόψει του ματς που ακολουθεί με τον Διαγόρα Ρόδου τη προσεχή Κυριακή.

Θέση στη βασική ενδεκάδα αναμένεται να πάρει και ο Διονύσης Καταβάτης, ενώ τις επόμενες ημέρες αναμένεται να κλείσει θετικά η απόκτηση του Μπρούνο Λίπι από το Καταστάρι.

Αχαϊκή: Δεν συνεχίζει ο Α. Σέρμπος

Τέλος ο Ανδρέας Σέρμπος από την Αχαϊκή. Ο έμπειρος παίκτης ζήτησε για προσωπικούς λόγους να αποχωρήσει από την ομάδα και oι δύο πλευρές έλυσαν την συνεργασία τους.

Ο Ανδρέας Σέρμπος είναι ήδη σε συζητήσεις με ομάδες της Α΄ Κατηγορίας που εκδήλωσαν ενδιαφέρον για την απόκτηση του και τις επόμενες ημέρες θα επιλέξει τον επόμενο σταθμό της καριέρας του.

Οι διαιτητές των εξ αναβολής αγώνων της πρεμιέρας της Γ' Εθνικής

Οι εκκρεμότητες που υπάρχουν από την πρεμιέρα της Γ' Εθνικής κλείνουν την Τετάρτη (17/10) με τη διεξαγωγή δύο αναμετρήσεων.

Η ΚΕΔ/ΕΠΟ γνωστοποίησε τους διαιτητές που θα σφυρίξουν στα ματς, προχωρώντας μόνο σε μία αλλαγή σε σχέση με τους αρχικούς ορισμούς.

Συγκεκριμένα, αν και αρχικά ως α' βοηθός στο Ιάλυσος – Παλληνιακός είναι οριστεί ο Καντανολέων του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής, τα συγκεκριμένα χρέη θα τα εκτελέσει ο Στεφουλης του Συνδέσμου Γρεβενών.

Και τα δύο ματς ξεκινούν στις 16.00.

Αναλυτικά οι ορισμοί:

Ιωνικός – ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ

Φίτσας, Οικονόου, Πλακάς (Δυτικής Αττικής)

Ιάλυσος – Παλληνιακός

Παρχαρίδης (Δράμας), Στεφουλης (Γρεβενών), Νατσιόπουλος (Δυτικής Αττικής)

Στα 400 χιλιάρικα η αύξηση μετοχικού κεφαλαίου στην Παναχαϊκή

Σημαντική αύξηση για το μετοχικό της κεφάλαιο αποφάσισε η διοίκηση της Παναχαϊκής στη Γενική Συνέλευση που έγινε χθες, Δευτέρα (15/10) στο "Βυζαντινό".

Συγκεκριμένα, η αύξηση oρίστηκε στις 400.000 ευρώ, όπως ανακοινώθηκε σχετικά και ασφαλώς πρόκειται για μεγάλο ποσό για ομάδα που αγωνίζεται στη Β' Εθνική.

«Η ΠΑΕ Παναχαϊκή 1891 ανακοινώνει, ότι κατά την σημερινή Γ.Σ. των μετόχων της, απεφασίσθη αύξηση του Μετοχικού Κεφαλαίου της ΠΑΕ, κατά 400.000 ΕΥΡΩ», αναφέρουν οι Αχαιοί.

Στο αγωνιστικό σκέλος οι παίκτες του Σωκράτη Οφρυδόπουλου είχαν ρεπό τη Δευτέρα (15/10), την Τρίτη (16/10) θα γυρίσουν στις προπονήσεις, ενώ αποφασίστηκε να μην γίνει κάποιο άλλο φιλικό παιχνίδι μέχρι την έναρξη του πρωταθλήματος.

Φίλιππος Σχοινάς: «Η νίκη μας είναι δίκαιη»

Ικανοποίηση υπάρχει στις τάξεις του Διαγόρα Βραχνεΐκων, μετά την σπουδαία νίκη κόντρα στον Αχαρναϊκό. Ο τεχνικός της ομάδας Φίλιππος Σχοινάς δήλωσε μετά το τέλος του παιχνιδιού: «Η νίκη μας είναι δίκαιη. Είχαμε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες να προηγηθούμε στο πρώτο ημίχρονο. Το ρεπό μας έκανε καλό, γιατί ανασυνταχθήκαμε. Θέλαμε περισσότερο την νίκη από τον αντίπαλο και το δείξαμε. Ο Αχαρναϊκός είναι μια καλή ομάδα. Η φιλοσοφία μας παραμένει ίδια. Ακολουθούν δύσκολα παιχνίδια και πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι».

Διαγόρας Βραχνεΐκων: «Χάνει» τον Κωνσταντινίδη για ένα μήνα

Πολύ σοβαρότερος ήταν τελικά ο τραυματισμός του Κώστα Κωνσταντινίδη στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Αχαρναϊκό.

Ο έμπειρος παίκτης δέχθηκε γονατιά σε εναέρια «μονομαχία» από τον αντίπαλο γκολκίπερ Κουμή με αποτέλεσμα να πέσει στον αγωνιστικό χώρο, μην μπορώντας να πάρει ανάσα.

Σαν να μην έφτανε αυτό, το ασθενοφόρο καθυστέρησε περίπου 25 λεπτά, όπως μας μετέφεραν οι άνθρωποι του Διαγόρα, αφού δεν υπήρχε άλλο διαθέσιμο από την Πάτρα και η λύση ήρθε από την Κάτω Αχαγιά.

Τελικά, ο άτυχος παίκτης μεταφέρθηκε στον «Αγ. Ανδρέα», όπου διαπιστώθηκε πως έχει ένα ραγισμένο και ένα σπασμένο πλευρό. Άσχημη εξέλιξη τόσο για τον Διαγόρα, όσο και για τον «Κόκο» που έβρισκε σιγά σιγά ρυθμό.

Οι Βραχνιώτες θα στερηθούν τις υπηρεσίες του τουλάχιστον για ένα μήνα. Διοίκηση, παίκτες και τεχνική ηγεσία του αφιέρωσαν την νίκη και του ευχήθηκαν όσο το δυνατόν πιο γρήγορη επιστροφή στα γήπεδα.