Φίλιππος Σχοινάς: «Μας έμεινε η πικρία»

Δείτε τι δήλωσε μετά το τέλος του παιχνιδιού, ο προπονητής της ομάδας των Βραχνεΐκων, Φίλιππος Σχοινάς:

«Μείναμε με την πίκρα, γιατί είχαμε τονίσει όλη την βδομάδα ότι η συγκεκριμένη ομάδα παλεύει όλα παιχνίδια μέχρι το τέλος. Θα μπορούσαμε να έχουμε τελειώσει το ματς νωρίτερα και το πληρώσαμε. Δεν απειληθήκαμε ιδιαίτερα, αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Μας μένει η πίκρα. Εμείς προχωράμε, δεν αλλάζει κάτι όσον αφορά τον στόχο μας που είναι η παραμονή».

Ο Παντελής Θεολόγου πήγε στο τέλος και χαιρέτησε τον Π. Κωστόπουλο

Μια υπέροχη στιγμή διαδραματίστηκε μετά το τέλος του χθεσινού αγώνα της Παναχαϊκής με τον Απόλλωνα Πόντου (1-1). Ενώ όλοι  οι παίκτες πήγαν στα αποδυτήρια ο ποδοσφαιριστής Παντελής Θεολόγου πήγε στο σημείο που ήταν ο Παναγιώτης Κωστόπουλος, τον χαιρέτησε και του ευχήθηκε καλές γιορτές.

Μια ανθρώπινη στιγμή και όπως έγραψε ο Παναγιώτης Κωστόπουλος στον προσωπικό του λογαριασμό, όπου έβαλε φωτογραφία του ποδοσφαιριστή:

«Το Παλικάρι είναι παίκτης του Απόλλων Πόντου τώρα. Μετά το τέλος του ματς Παναχαϊκή – Απόλλων Πόντου 1-1  αντί να φύγει να πάει στα αποδυτήρια ήρθε κατά το μέρος μου με χαιρέτησε και μου ευχήθηκε καλές γιορτές. Να τον έχει ο Θεός πάντα με υγεία και όλα τα καλά. Τον ευχαριστώ από καρδιάς».

Νικηφόρο πέρασμα της Αχαϊκής από το "Κ. Ζάρρας"

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπαδόπουλος (Τσούρας-Διαλυνάς)

ΣΚΟΡΕΡ: 37΄ Ανδρεόπουλος

Η Αχαϊκή έχοντας το κίνητρο της τετράδας πέρασε νικηφόρα από το «Κώστας Ζάρρας» επικρατώντας με 1-0 του Πήγασου Μπεγουλακίου χάρις το πανέμορφο τέρμα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στο 37ο λεπτό και εδραιώθηκε στην 3η θέση.

Για τα «καναρίνια» περισσότερο είναι μια νίκη ψυχολογίας (άσχετα αν οι βαθμοί αυτοί θα μετρήσουν ή όχι στην συνέχεια), αφού ακολουθούν σημαντικά παιχνίδια.

ΦΙΛΜ:

3΄ Φραγκούλιας θα  βγάλει την σέντρα από τα δεξιά, ο Ανδρεόπουλος από κοντά θα σημαδέψει το δοκάρι της εστίας του Μήλα, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Μικελάτος από καλή θέση θα στείλει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

37΄ Τεχνικό σουτ του Ανδρεόπουλου έξω από την περιοχή στο «Γ» της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει Μήλα.

46΄ Καλό σουτ του Σουρανή η μπάλα κατέληξε άουτ.

64΄ Λάθος του Σαλαμαλίκη, θα εκμεταλλευτεί ο Χαλούλος που θα κάνει το σουτ και η μπάλα θα κοντράρει και εν συνεχεία θα καταλήξει κόρνερ το οποίο θα περάσει ανεκμετάλλευτο.

69΄ Σουτ του Μέρελη έδιωξε στην γωνία του ο Κανελλόπουλος σε κόρνερ.

83΄ Σέντρα Γελάσιου, έδιωξε σωτήρια ο Κατριμπούζας για τους «κιτρινόμαυρους».

ΠΗΓΑΣΟΣ ΜΠΕΓΟΥΛΑΚΙΟΥ (Κ.Νιοτόπουλος-Κ.Σπαθής): Μήλας, Φραζέσκος, Κολώνης, Γελάσιος, Ανδριόπουλος, Αθανασόπουλος, Σουβαλιώτης, Λιόγκας (61΄ Γερασιμόπουλος), Γιαννόπουλος (46΄ Μέρελης), Παντελής (79΄ Γιάνναρος), Μπαλάσης (46΄ Χαλούλος).

ΑΧΑΪΚΗ (Α. Γαβριλόπουλος): Κανελλόπουλος, Ανδρεόπουλος, Ντούβλης (75΄ Ζέλος), Πετρόπουλος, Σαλαμαλίκης, Αθανασόπουλος, Παρασκευόπουλος, Γερασιμόπουλος (71΄ λ.τ. Κατριμπούζας), Φραγκούλιας, Μικελάτος (93΄ Κωστόπουλος), Σουρανής.

Πρωτάθλημα Νέων: Τι έγινε στα ματς της 3ης αγωνιστικής

Πλήρη δράση στον 1ο όμιλο περιείχε το διήμερο 7-8 Δεκεμβρίου στο πρωτάθλημα Νέων της Β' Εθνικής με αναμετρήσεις για την 3η αγωνιστική.

Σε ό,τι αφορά τον 1ο όμιλο, Αήττητος και Εργοτέλης έκαναν το 3 στα 3, κερδίζοντας τη Σπάρτη (2-0) και τον Πλατανιά (1-0) αντίστοιχα.

Ηρόδοτος και Παναχαϊκή αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, ενώ ο ΑΟΧ-Κισσαμικός επικράτησε με 1-0 των Τρικάλων.

Σάββατο (22/12)

Απόλλων Πόντου - Α.Ε. Καραϊσκάκης (14.00)

Kρίμα και άδικο για τον Διαγόρα Westenergy

Αυτοκτόνησε στο 97' ο Διαγόρας, αφού μέχρι εκείνο το λεπτό κρατούσε τη νίκη στα χέρια του κόντρα στην Νίκη Τραγανού με το γκολ που είχε πετύχει ο Τάκης Σχοινάς στο 73' με σουτ με σουτ λίγο έξω από την περιοχή.

Οι γηπεδούχοι για ακόμα ένα ματς στις καθυστερήσεις, με κοντινή κεφαλιά του Παπαχριστόπουλου ισοφάρισαν και πήραν τον πολύτιμο βαθμό (1-1), με την ομάδα της Πάτρας να χάνει μια σπουδαία ευκαιρία να πάρει μια τεράστια νίκη.

Στο αγωνιστικό μέρος, μόλις στο 7ο λεπτό ο Γεωργαντόπουλος έπιασε ένα δυνατό σουτ, αλλά  έδιωξε σωτήρια ο Αντωνόπουλος. Στο 27' σε καλή θέση ο Γεωργαντόπουλος κοντραρίστηκε πάνω στο σουτ κι η μπάλα απομακρύνθηκε.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμα μία πολύ καλή φάση στο 44' όταν βρέθηκε μόνος σε πολύ καλή θέση ο Τσιριγώτης, αλλά άργησε και ο Ρ. Λούζι του απομάκρυνε τη μπάλα.

Η ομάδα της Ηλείας στο δεύτερο μέρος και πιο συγκεκριμένα στο 67' είχε μια καλή φάση σε σουτ του Καλογερόπουλου που έδιωξε σε κόρνερ ο Μπαμπούνης, ενώ τέσσερα λεπτά (71΄) αργότερα έγινε το 0-1 με σουτ του Σχοινά λίγο έξω από την περιοχή, γωνιακό χωρίς να μπορεί να αντιδράσει ο Αντωνόπουλος, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Είχε προηγηθεί στο 69΄ η εκτέλεση φάουλ του Σχοινά από καλή θέση που κατέληξε άουτ. Στο 97ο λεπτό ο Παπαχριστόπουλος με κοντινή κεφαλιά έσωσε τον βαθμό για την ομάδα της Ηλείας.

Νίκη Τραγανού (Σ. Αντωνόπουλος): Αντωνόπουλος, Κ. Κολοτούρος, Χ. Κολοτούρος, Ρ. Λούζι (67′ Παπαπέτρου), Γαργαρώνης, Ακασού (76′ Παπαχριστόπουλος), Σκοζάι, Βατσής, Στάτης (55′ Δ. Κολοτούρος), Γεωργιόπουλος, Ν. Κολοτούρος (59′ Καλογερόπουλος).

Διαγόρας Βραχνεΐκων (Φ. Σχοινάς): Μπαμπούνης, Δριμάλας, Γκέγκα, Λίπι, Α. Τρίγκας, Ν. Τρίγκας, Τριανταφυλλόπουλος (67′ Σχοινάς), Παπαδόπουλος (80′ Καλιτσουνάκης), Τσιριγώτης (90′ Ρίλντι), Γεωργαντόπουλος, Καταβάτης (53′ Σταυρόπουλος).

Γ΄ Εθνική: Ατυ«Χ»ία στο 97΄ για Διαγόρα, έσωσε τον βαθμό ο Παναιγιάλειος

Κρίμα και άδικο για τον Διαγόρα Βραχνεΐκων που κέρδιζε 1-0 μέχρι το 97ο λεπτό την Νίκη Τραγανού, αλλά δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης από τον Παπαχριστόπουλο και την ευκαιρία να πάρει μια πολύ σπουδαία νίκη. Είχε προηγηθεί η ομάδα της Πάτρα στο 73ο λεπτό με τον Σχοινά.

Ο Παναιγιάλειος κατάφερε στο 88ο λεπτό να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στον Πανηλειακό, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 0-2. Ο Πανμοβριακός των απουσιών γνώρισε την ήττα με 2-1 από τον Ιάλυσο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Διαγόρας Ρόδου-ΠΑΟ Βάρδας 2-1 (8’, 33΄ Μπουρλάκης – 74΄ Μπούνας)

Ιάλυσος - Πανμοβριακός 2-1 (17' Μακρυδημήτρης, 26' Περογαμβράκης - 65' Πυρρής)

Παναιγιάλειος-Πανηλειακός 2-2 (77′ Λούγκος, 88΄-7′ Μπαρμπαρούσης, 18′ Μπαρμπαρούσης)

Νίκη Τραγανού-Διαγόρας Westenergy 1-1 (97΄ Παπαχριστόπουλος-71΄ Σχοινάς)

Παλληνιακός – Αστέρας Αμαλ. 1-0 (4' Ματσαδές)

Αχαρναϊκός – Θύελλα Ραφ. 3-0 (51', 57', 84΄)

Η επόμενη 12η αγωνιστική

Πανηλειακός – Ιάλυσος Ρόδου (16/12)

Πανμοβριακός – Νίκη Τραγανού (16/12)

Αστέρας Αμαλ. - Παναιγιάλειος (16/12)

Θύελλα Ραφ. - Διαγόρας Βραχν. (16/12)

Φοίβος Κρεμ. - Αχαρναϊκός (16/12)

Παλληνιακός – Διαγόρας Ρόδου (Σάββατο 15/12)

Ρεπό: ΠΑΟ Βάρδας

* Η αγωνιστική αυτή είναι η τελευταία για το 2018 και προτελευταία αγωνιστική του α' γύρου - αφού ακολουθεί διακοπή του πρωταθλήματος - Ενώ μετά τη διακοπή διεξάγεται στις 6 Ιανουαρίου του νέου έτους 2019 πλέον, η τελευταία (13η) αγωνιστική του πρώτου γύρου.

Γ' ΕΘΝΙΚΗ - 6ος ΟΜΙΛΟΣ
Α/ΑΟΜΑΔΑΠΟΝΤΟΙΠΑΙΧΝ.ΝΙΚΕΣΙΣΟΠ.ΗΤΤΕΣΓΚΟΛ +ΓΚΟΛ -ΔΙΑΦ.

Στάδιο Παναχαϊκής: Γιώργος Σωτηρόπουλος

Η Παναχαϊκή ήταν σαφώς καλύτερη, αλλά δυστυχώς δεν κέρδισε! Το τελικό 1-1 κόντρα στον Απόλλων Πόντου, ίσως είναι καταδικαστικό αλλά σίγουρα και άδικο.

Παρακολουθήσατε λεπτό προς λεπτό μέσα από το patragoal.gr την εξέλιξη του αγώνα της Παναχαϊκής με τον Απόλλωνα Πόντου για την 8η αγωνιστική της Football League

Δείτε στην παρακάτω πλατφόρμα:

Ένας Πατρινός "καθάρισε" τον ΠΑΟ Βάρδας

Τέταρτη σερί νίκη για τον Διαγόρα Ρόδου, που επιβλήθηκε του ΠΑΟ Βάρδας με 2-1, στο ματς που άνοιξε την 11η αγωνιστική.

Ο Διαγόρας ήταν ανώτερος και πήρε το νέο του «τρίποντο», με τα τέρματα του Πατρινού, Γιάννη Μπουρλάκη (9', 35'), που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση για ένα ακόμη ματς.

Από την πλευρά του ο ΠΑΟ Βάρδας, δεν απέδωσε τα αναμενόμενα στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης, αν και μείωσε με τον Μπούνα (74'), στο τελικό, όπως αποδείχτηκε, 2-1.

Διαγόρας Ρόδου (Ρουτζιέρης): Τσάμης, Ευαγγελιδάκης, Παγώνης, Καρπαθάκης, Προβατίδης, Μπαξεβάνος (87' Μουκίδης), Μπουρλάκης, Γιώργου, Τσαγκάρης, Ντουαλά (90' Ντερτιλής), Χατζησάββας.

ΠΑΟ Βάρδας (Τσίρκοβιτς): Κλαδάς (46' Δημόπουλος), Λιόσης, Ζέλιος, Νικολόπουλος Δ, Πέκεζ (46' Ντάζος), Μπούνας, Πολίτης Γ, Ντόμας, Πολίτης Λ, Μικελάτος, Γούρμος (59' Νικολόπουλος Α.).