Η προϊστορία στο Παναρκαδικός-Διαγόρας Westenergy (videos)

Στις 4 Νοεμβρίου του 2012  και στo πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Δ' Εθνικής κατηγορίας, οι δύο αντίπαλοι είχαν αναδειχθεί ισόπαλοι χωρίς τέρματα.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝ: Λιούρδης, Αγγελάτος, Βογιατζής, Αμπατζής, Νίκας, Λάζαρης, Τσούντος (75’ Βάρρας), Σχοινάς (70’ Παναγόπουλος), Ανδρεόπουλος, Αθανασόπουλος, Νάτσης (84’ Αρβανίτης).

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: Ψυχογιός, Μπούτας, Λαγός Γ., Μπεντεβής, Κυριακόπουλος, Βλάχος, Δήμος, Λαγός Σπ., Καδάς (80' Κοσκολός), Μέλλος (60' Τζιανής , 85' Αποστολόπουλος), Κολιόπουλος.

Στις 20 Ιανουαρίου του 2013

Mεγάλη νίκη, έτσι όπως ήρθε, πέτυχε ο Παναρκαδικός επί του Διαγόρα Βραχνεΐκων με 2-1. O Διαγόρας εκμεταλλευόμενος την κακή απόδοση του Παναρκαδικού στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος στο σκορ με 1-0, χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Ανδρεόπουλος στο 35’.

Στην επανάληψη, ο Παναρκαδικός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και με αντεπίθεση διαρκείας, και δημιουργώντας πολλές φάσεις, κατάφερε αρκετά να ισοφαρίσει με το Μέλλο στο 66’ και να πάρει τελικά τη νίκη χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Κολιόπουλος στο 85’.

Παναρκαδικός: Ψυχογιός, Παρασκευόπουλος, Μπούτας, Κωστάκης, Μπεντεβής, Βλάχος, Κολιόπουλος, Δήμος (81’ Κοσκολός), Τζιανής (81’ Μπακογιαννάκης), Καδάς, Λαγός (46’ Μέλλος)

Διαγόρας Βραχνεΐκων: Λιούρδης, Αγγελάτος, Αβραμόπουλος, Δασυράς, Βογιατζής, Βετούλας, Τσούντος (75’ Βάρρας), Αθανασόπουλος, Νάτσης (71’ Λαζανάς), Σχοινάς (59’ Αμπατζής), Ανδρεόπουλος.

Θυμίζουμε στο ματς του α΄ γύρου στα Βραχνέικα ο Διαγόρας είχε κερδίσει με σκορ 3-1 την ομάδα της Τρίπολης.

Σκόρερ για την ομάδα του Χρήστου Τσίκα είχαν χριστεί οι Μιχαηλίδης, Παπαδόπουλος και Γεωργαντόπουλος, ενώ είχε μειώσει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Καδάς στο 90ο λεπτό.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Χ. Τσίκας): Θωμάς Παναγόπουλος, Κωστής (83' Αθανασόπουλος), Πετρόπουλος, Ν. Τρίγκας, Α. Τρίγκας, Κυριαζόπουλος, Παπαδόπουλος (66' Τριανταφυλλόπουλος), Μιχαηλίδης (54' Χριστόπουλος), Γεωργαντόπουλος (88' Βάρρας), Λαμπρόπουλος.

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γ. Αντωνόπουλος): Χότζιτς, Ασεν, Μπούτας, Μπαξεβάνος, Νάνος (46' Στρέμπας), Κυριακόπουλος, Ομπόσου, Ν. Λυμπερόπουλος (77' Γιουκούδης), Συρεγγέλας (70' Απυρανθίτης), Καδάς, Νάτσης (58' Δ. Λυμπερόπουλος).